Süt dişlerinin çürüklü pulpa perforasyonlarında mta amputasyonunun başarısının değerledirilmesi
Evaluation of MTA pulpotomy for carious exposures in primary teeth
- Tez No: 417247
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞAZİYE SARI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışmada, çürüklü pulpa perforasyonlarında MTA amputasyonunun klinik ve radyolojik etkinliğinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Yaşları 6 ile 9 arasında değişen toplam 33 çocukta (18'i kız, 15'i erkek), klinik ve radyografik muayene sonucu, derin dentin çürüğü teşhisi koyulan ve amputasyon tedavisi gereksinimi olduğu düşünülen, 50 adet alt süt 1. ve 2.azı dişi (19 süt 1.azı, 31 süt 2.azı) perforasyonun etrafında çürüklü dentin dokusu bulunup bulunmamasına göre“çürüklü perforasyon (n=26)”ve“mekanik perforasyon (n=24)”grupları olmak üzere iki gruba ayrıldı. MTA materyali ile amputasyon tedavileri tamamlandıktan sonra dişler, 3'er aylık aralıklarla 18 ay boyunca klinik ve radyolojik olarak takip edildi. İzlem periyodunun sonunda grupların genel başarı oranlarının çürüklü ve mekanik perforasyon gruplarının her ikisinde de %100 olduğu ve iki grup arasında başarı oranları yönünden Bonferroni Düzeltmesine göre istatistiksel olarak anlamlı farklılık olmadığı belirlenmiştir (p=1,000). Başarısızlık olarak değerlendirilmeyen pulpa kanal obliterasyonu ise sadece çürüklü perforasyon grubunda 2 dişte ve 9.ayda tespit edilmiştir (%8,3). Her iki grup için de kendi içlerinde izlem zamanlarına göre başarı oranları karşılaştırıldığında Bonferroni Düzeltmesine göre istatistiksel olarak anlamlı farklılık görülmediği belirlenmiştir (p=1,000). Çalışmamızın klinik ve radyolojik sonuçlarına göre, özellikle enflamasyonun daha yaygın ve şiddetli olduğu düşünülen çürüklü perforasyonlarda tedavinin prognozu açısından materyali seçiminin önemli olduğu, ağızda uzun süre kalması gereken ve vital amputasyon uygulamalarının endike olduğu süt dişlerinde çürüklü perforasyonlarda MTA'nın amputasyon materyali olarak güvenle kullanılabileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was clinical and radiographical evaluation of success rates for MTA pulpotomy for carious exposures. Fifty primary molar teeth (19 lower primary 1. molar and 31 lower primary 2. molar) having a diagnosis of deep dentine caries and requiring vital pulpotomy in thirty-three children (18 girl, 15 boy) aged between 6-19 were included in the study and were divided in two study groups as“carious exposure”and“mechanical exposure”according to status of exposure site whether it was surrounded by either carious or sound dentin. MTA were used as pulpotomy material for both of two groups. The treatments were followed up clinically and radiologically once every three months for eighteen months following the completion of treatments. Clinical and radiographic success rates were 100% for both“carious exposure”and“mechanical exposure”group at the end of the follow up period for 18 month. No statistically significant difference was observed between groups (p=1,000). Pulp canal obliteration that was not regarded as a failure was observed in“carious exposure”group only two teeth (%8,3) at 9th month. No statistically significant difference was observed between groups in the multiple comparisons according to follow up periods (p=1,000). According to clinical and radiological results of our study, especially for carious exposure that the inflammatuar status of pulp has been presumed much severe and widespread, it is important to choose the adequate material for prognosis and as a pulpotomy material and that in such frequent cases, that teeth had to be retained for long time period and had requires pulpotomy by vital techniques, MTA could be preferred and used safely for long-term successful pulpotomies in primary teeth.