Sağlıklı ve yüzeyel dentin çürüklü süt dişi pulpasının immünokompetent hücre içeriği ve yaşa bağlı değişiminin immünohistokimyasal olarak değerlendirilmesi
Immunohistochemical evaluation of ımmunocompetent cells and age related changes in healthy and superficial dentin caries in the pulp tissue of primary teeth
  1. Tez No: 90511
  2. Yazar: SENEM BİLİCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NEŞE AKAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
-133- OZET Bu çalışmada, farklı kök rezorpsiyon dönemlerindeki, klinik ve radyografik olarak sağlıklı ve yüzeyel dentin çürüklü süt dişlerinin pulpa dokusundaki immünokompetent hücre dağılımı değerlendirildi. Ortodontik ve protetik nedenlerle çekilmiş, yaşlan 7-11 arasında değişen 45 çocuğun süt molar ve kesici dişleri kullanıldı. Sağlıklı ve yüzeyel dentin çürüklü dişlerin pulpa dokuları, fizyolojik kök rezorpsiyonuna göre sınıflandırıldı. CD4+, CD8+ ve HLA-DR+ hücreler, monoklonal antikorlar ve ABC tekniği kullanılarak immünohistokimyasal olarak incelendi. Elde edilen veriler, istatistiksel olarak değerlendirildi. Tüm pulpa dokusu örneklerinde, CD4+, CD8+ ve HLA-DR+ hücre varlığı gözlendi. CD4+:CD8+ hücre oranının, sağlıklı ve kök rezorpsiyonu ilerlemiş grupta, sağlıklı ve kök rezorpsiyonu henüz başlamış grupla karşılaştırıldığında, anlamlı olarak azaldığı tespit edildi. Sonuçlar, sağlıklı süt dişi pulpasının, immün cevabın başlamasında başlıca rolü oynayan çok sayıda immünokompetent hücre içerdiğini gösterdi. Aynı zamanda, fizyolojik kök rezorpsiyonu ve çürüğün süt dişi pulpasının lokal immün defans kapasitesini etkilediği gözlendi.
Özet (Çeviri)
-134- SUMMARY In this study, distribution of immunocompetent cells in the pulp tissue of primary teeth with clinically and radiographically healthy and superficial dentin caries during the different stages of physiological root resorption was evaluated. Primary molar and incisor teeth of 45 children, between 7-11 ages, which were extracted for orthodontic and prosthetic reasons were used. The condition of the pulp tissue from teeth diagnosed as healthy and superficial dentin caries was classified according to the physiological root resorption stage. CD4+, CD8+ and HLA-DR+ cells were investigated by immunohistochemistry using monoclonal antibodies and ABC tecnique. The results were compared statistically. CD4+, CD8+ and HLA-DR+ cells were observed in all the pulp tissue specimens evaluated. CD4+:CD8+ cell ratio decreased significantly in the group which was healthy and had advanced phase of physiological root resorption when compared with the group which was healthy and had early phase of root resorption. The results indicated that primary teeth pulp contained numerous immunocompetent cells that play an essential role in the initiation of immune response. This study also indicated physiological root resorption and caries affected the local immune system in the primary teeth pulp.