CYP2C19 mutasyonunun helicobacter pylori eradikasyon başarısı üzerine etkisi
The influence of CYP2C19 mutation on success eradication of helicobacter pylori
- Tez No: 417266
- Danışmanlar: PROF. DR. SELİM AYDEMİR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Helicobacter pylori (H. pylori) gastroduodenal inflamasyona neden olan, mide ve duodenal ülser, atrofik gastrit, mide adenokarsinomu ve mukoza ile ilişkili lenfoid doku (MALT) lenfoma gibi hastalıklar ile ilişkisi olan önemli bir patojendir. H. pylori eradikasyonunda proton pompa inhibitörlerinin (PPI) metabolizmasından sorumlu olan CYP2C19 gen mutasyonunun etkili olabileceği ileri sürülmektedir. Çalışmamızda CYP2C19 gen mutasyonunun H. pylori eradikasyon başarısı üzerine etkisi retrospektif olarak araştırılmıştır. Ocak 2014-Ocak 2015 tarihleri arasında Bülent Ecevit Üniversitesi Tıp Fakültesi Eğitim Araştırma Hastanesi Gastroenteroloji Polikliniğine dispeptik şikayetler ile başvuran, yapılan endoskopik biyopside H. pylori pozitifliği saptanan ve H. pylori eradikasyon tedavisi verilen, CYP2C19 gen mutasyonunu bakılmış, 106 hasta çalışmaya alınmıştır. Hastalar eradikasyon tedavisi için 10 günlük pantoprazol, tetrasiklin, metronidazol ve bizmut subsitrat tedavisi almışlardı. Tedavi bitiminden 4 hafta sonra H. pylori eradikasyonu C-14 üre solunum testi ile değerlendirilmişti. CYP2C19 gen mutasyonu olmayan 74 hastanın 59'unda (%79.7) H. pylori eradikasyonu sağlanırken, CYP2C19 gen mutasyonu olan 32 hastanın 25'inde (%78.1) H. pylori eradikasyonu sağlanmıştır. Sonuç olarak hastanemize dispeptik yakınmalarla başvurarak 10 günlük dörtlü tedavi alan hastalarda CYP2C19 gen mutasyonunun H. pylori eradikasyon başarısı üzerine etkisi bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
Helicobacter pylori (H. pylori) is an important patogen that is causing gastroduodenal inflammation and relationship with gastric and duodenal ulcer, atrophic gastritis, gastric adenocarcinoma and such as mucosa associated lymphoid tissue (MALT) lymphoma. CYP2C19 gene mutation which is responsible for the metabolism of proton pump inhibitor (PPI) can be effective in eradication of H. pylori. In this study the effect of CYP2C19 gene mutations on the success of H. pylori eradication were investigated. H. pylori positive 106 cases suffering from dyspeptic complaints which taken gastric biopsy specimens during the upper gastrointestinal endoscopic examination between January 2014 and January 2015 were included in the study. For 106 patients pantoprazole, tetracycline, metronidazole bismuth subcitrate inculiding eradication therapy was given for 10 days which is the one of our clinic routine treatment regimens.4 weeks after the end of treatment for H. pylori eradication was assessed by C-14 urea breath test.Eradication rate of patients with mutation CYP2C19 was found%78 (25/32) and without mutation CYP2C19 was found%79.7 (59/74). However, this rate was not statistically significant.