Erkek infertilitesinde farklı antioksidan maddelerin sperm kriyoprezervasyon yöntemleri üzerine etkisi
Effects of different antioxidants on sperm cryopreservation techniques
  1. Tez No: 417279
  2. Yazar: ARIN KERPİÇCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZEN BANU ÖZDAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Histoloji ve Embriyoloji, Biology, Histology and Embryology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeni Yüzyıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Embriyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Sperm dondurma, yardımla üreme teknolojilerinin yanı sıra donör inseminasyonları ve kanser tedavisinde de kullanılan bir yöntemdir. Erkek infertilitesinde sperm kriyoprezervasyonu, üremenin korunması ve gelecek nesillere aktarılması açısından önem teşkil etmektedir. Dondurularak saklanan sperm hücreleri yardımla üreme tekniklerinde kullanıldığında, hareketlilik ve canlılık gibi sperm parametreleri olumsuz etkilenmekte ve dolayısıyla döllenme, embriyo gelişimi ve implantasyon oranlarına yansımaktadır. Bu tez çalışmasında, 45 hastanın semen örnekleri glutatyon ve β-ME antioksidanları eklenen TYB (Tris Egg Yolk Buffer) medyumu ile donduruldu, çözme sonrası sperm parametreleri incelendi ve çalışmayı desteklemek amacıyla Halosperm testi ile DNA fragmantasyon seviyeleri analiz edildi. Çalışmada, dondurma öncesi (Taze semen), antioksidan eklenmeyen TYB medyumu, glutatyon (son konsantrasyon 1 mM) eklenen TYB medyumu, β-ME (son konsantrasyon 0.5 mM) eklenen TYB medyumu ve Sperm Freeze SolutionTM (Vitrolife) medyumu olmak üzere toplamda 5 grup oluşturuldu. Dondurma öncesi ve sonrasında toplam motilite, vitalite, %A motilite (ileri hızlı hareketli spermatozoon), %B motilite (ileri yavaş hareketli spermatozoon), %C motilite (yerinde hareketli spermatozoon) ve %D motilite (hareketsiz spermatozoon) oranları incelenerek sonuçlar istatistiksel olarak Varyans Analizi (Tek yönlü) ile değerlendirildi. Çalışmamız sonucunda, çözme sonrası canlılık, hareketlilik, %B hareketli değerlerinin istatistiksel olarak anlamlı derecede azaldığı, %D hareketliliğin ise beklendiği gibi arttığı sonucuna varıldı. %C hareketli değerlerinin dondurma öncesi ve sonrası farkı istatistiksel olarak önemsiz bulunup, glutatyon eklenen TYB medyumunun bulunduğu 3. grup dışındaki diğer grupların %A oranının önemli düzeyde azalmakta olduğu görüldü. Ayrıca değerlendirilen bu 5 grup, çözme sonrasında Halosperm test (Halotech DNA, S.L.) ile incelendi fakat aralarında istatistiksel olarak anlamlı bir sonuç bulunamadı.
Özet (Çeviri)
Sperm freezing is a method which is used in donor inseminations and cancer treatment, in addition to the assisted reproduction techniques. Sperm cryopreservation in male infertility is important with regard to the maintenance and transmission of the fertility to the next generations. When the frozen stored sperm cells are used in assisted reproduction techniques, sperm parameters such as motility or viability may be adversely affected and thus this may result in poor fertilization, embryo development or implantation rates. In this thesis study, sperm samples of 45 patients were frozen via TYB (Tris Egg Yolk Buffer) media supplemented with glutathion and β-ME antioxidants, post-thaw sperm parameters were investigated and in order to support the study, DNA fragmentation levels were analysed via Halosperm test. In the study a total of 5 groups were constructed as foolows: pre-freeze, TYB media no supplemented with antioxidant, Glutathion added TYB media (final concentration: 1 mM), β-ME addecd TYB media (final concentration: 0.5 mM) and Sperm Freeze SolutionTM (Vitrolife). The motility and vitality rates, A motility % (forward and fast motile spermatozoon), B motility % (forward but slow motile spermatozoon), C motility % (slow motile, not proggressive spermatozoon) and D motility % (immotile spermatozoon) were investigated before the freezing and after the thawing procedures, and the statistical results were evaluated via Analysis Of Variance. As a conclusion, post-thaw vitality, motility and B motility %values were statistically significantly decreased, whereas D motility % was incerased as expected. Pre- and post-thaw values of C motility % were statistically insignificantly changed. It was observed that A motility % was significantly decreased in the groups other than the second which included glutathione added TYB medium. In addition, these 5 groups investigated were further analysed via Halosperm test (Halotech DNA, S.L.), but no significance was detected.