Oligozoospermik erkeklerde sperm kromatin kondensasyonu ve sperm kreatin kinaz aktivitesinin sigara içimine bağlı olarak değerlendirilmesi
The evaluation of sperm chromatin condensation and totalcreatine kinase activity in oligozoospermic patients and the relationship with smoking
- Tez No: 417291
- Danışmanlar: PROF. DR. TÜLAY İREZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeni Yüzyıl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Oligozo Kreatin fosfat tarafından üretilen kreatin kinaz, ATP'nin hızlı bir şekilde tamponlama ve yenilenmesi için enerji deposudur ve sperm hareketinde önemli bir rol oynamaktadır. Kromatin yoğunlaşması paternal kaynaklı genomun taşınmasında ve erken embriyo gelişiminde hayati önem taşımaktadır. Sperm kromatin yoğunlaşması ve kreatin kinaz aktivitesi bireysel sigara üzerindeki etkisinin yeterli çalışma bulunmamaktadır. Bu nedenle çalışmamızda, sigaranın insan sperm CK aktivitesi ve kromatin yoğunlaşması üzerine etkileri incelenmiştir. Materyal – Metot: İnfertil çiftler (80) 2014-2015 arasında İstanbul Tüp Bebek Merkezi'ne başvuran IVF adayları arasından rastgele seçildi. Bu çalışmada, normozoospermik sigara içen (n=18) ve içmeyen erkekler (n=23) ile oligozoospermik sigara içen (n=18) ve içmeyen erkeklerden (n=21) meni örnekleri alındı. 80 hastadan alınan semen örnekleri sigara içimine göre karşılaştırıldığında, kromatin yoğunlaşması, geleneksel sperm parametreleri,özellikle sperm morfolojisinin, sperm sayısı ve progresif motilite ve sperm kreatin kinaz aktivitesi yönünden incelendi. Asidik anilin mavisi boyama DNA ile ilişkili olarak nükleoprotein içeriği ile ilgili spermin çekirdeklerinin kromatin kusurlarını tespit etmek için kullanıldı. Kreatin kinaz aktivitesi homojenize sperm örneklerinde spektrofotometrik yöntemle incelendi.
Özet (Çeviri)
Purpose: Creatine kinase, produced by creatine phosphate, is an energy reservoir for the rapid buffering and regeneration of ATP and can play an important role in sperm motility. Chromatin condensation is vital for the function of sperm which is the motile carrier of paternal genome and sperm genome quality has been emphasized for several years as playing a major role in early embryogenesis. There are no adequate studies of the effect on individual smoking on sperm chromatin condensation and creatin kinase activity. Therefore, this study investigates the effects of cigarette smoking on human sperm CK activity and chromatin condensation in males who smoke. Materials and Method: Infertile couples (80) were randomly selected from IVF candidates referred to Istanbul IVF Center between 2014-2015 years. In this study, we obtained semen samples from oligozoospermic male smokers (n=18) and nonsmokers (n=21) with normozoospermic male smokers (n=18) and nonsmokers (n=23). Semen samples from 80 patients were examined for chromatin condensation, as well as conventional sperm parameters, notably sperm morphology, sperm count, and progressive motility and sperm creatine kinase activity, compared for cigarette smoking. Acidic aniline blue staining was used to detect chromatin defects of sperm nuclei related to their nucleoprotein content as associated with DNA. Sperm creatin kinase activity was examined with spectrophotometric method in homogenized samples.