Sperm fonksiyonlarının farmakolojik düzenlenmesi ve mikromanipülasyona hazırlanması
- Tez No: 86728
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
ÖZET Haziran 1996 ve Haziran 1999 tarihleri arasında en az 1 yıllık infertilite öyküsü olan YÜT adayı 61 hastada, fertilizasyon ve gebelik oranlarım arttırabilmek amacıyla 12 hafta süre ile haftada 3 kez 150 Ü FSH ( Metrodin ®) tedavisi uygulandı. Hastaların anemnez, fizik muayene ve yapılan araştırmalarında infertiliteden sorumlu olan etiyolojik bir faktör bulunmadı. Sonuçta, bütün hastalar idiyopatik infertilite olarak değerlendirildi. Normogonadotropik oligozoospermik olan 61 hastadan 2'si sadece oligozoospermik, 10'u oligoastenozoospermik, 11 'i oligoteratozoospermik ve 38'i oligoastenoteratozoospermikti. Hastaların tedavi öncesi ve sonrası sperm parametreleri (sperm sayısı, motilitesi ve normal morfolojideki sperm oranlan) ve hormon düzeyleri (FSH, LH, PRL, Testosteron) istatistiksel olarak karşılaştırıldı. Tüm olgularda ve sperm sayısı ile gebelik durumuna göre yapılan gruplarda, sperm parametrelerinde belirgin düzelmeler olmuş ve bu durum sperm sayısı ile normal morfolojideki sperm oranlarında anlamlı düzeylere ulaşmıştır. Ancak sperm sayısı 5 milyon/ml.'nin altındaki ağır oligozoospermik grupta, farklı olarak normal morfolojideki sperm oranlarında düzelme olmamıştır. FSH tedavisi sonrası, 61 hastadan 3 'ünde (%5) spontan olmak üzere 15 (%24,6) gebelik oluştu. Spontan gebelik oluşan 3 hasta dışındaki 58 hastaya uygulanan YÜT (IUI ve ICSI) sonucunda, 12 (%20,7) gebelik meydana geldi. Bunlardan 3 (%25) gebelik spontan abortusla sonuçlanarak, 9 (%15,5) termde gebelik meydana geldi. Ağır oligozoospermik olan 18 hastada YÜT sonucu sadece 1 (%5,5) gebelik oluştu ve bu da spontan abortusla sonuçlandı. 54Gebelik olan ve olmayan her 2 grupta da FSH tedavisi sonrası, anlamlı düzeyde düzelmeler olan sperm sayısı ve normal morfolojideki sperm oranlan da kendi aralarında karşılaştırıldı. Bu 2 grup arasında normal morfolojideki sperr%, oranlarındaki düzelmede, istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmadı. Bu durum bize, FSH tedavisinin normal morfolojideki sperm oranlarında artışla birlikte, literatürde bazı çalışmalarda belirtildiği gibi, spermlerde ultramorfolojik düzeyde düzelmeler de meydana getirebileceğini düşündürmüştür. Bütün hastaların ve sperm sayısı ile gebelik durumuna göre yapılan grupların, tedavi sonrası hormon düzeylerinden sadece FSH düzeyinde, istatistiksel olarak anlamlı bir artış saptandı. Sonuç olarak; FSH tedavisi sperm parametrelerinde düzelmeler meydana getirerek, spermin fertilize edici potansiyelini iyileştirmekte ve gebelik oranlarında artışa yol açmaktadır. Ancak, ağır oligozoospermik grupta bulduğumuz sonuçlar göstermektedir ki, kötü sperm parametreleri olan hastalarda yardımcı fertilizasyon protokollerinde başarı oram oldukça düşüktür. 55
Özet (Çeviri)
SUMMARY Total 61 cases having at least 1-year history of infertility and candidates for Assisted Reproduction Technique (ART) constituted our study group between June 1996 and June 1999. FSH (Metrodin®) was used third times in a week by the dose of 150 Ü in a period of 12 weeks to increase the rate of fertilisation and pregnancy. After taking the history and physical examination there could not be found any etiological factor responsible for infertility. All patients were accepted as idiopathic infertile. Two of the total 61 patients having normogonadotrophic oligozoospermia were only oligoozoospermic, 10 of them were oligoastenoozoospermic, 11 of them oligoteratozoospermic, and the remaining 38 were oligoasthenoteratozoospermic. Sperm parameters (sperm count, motility and sperm percentages in normal morphology) and hormone levels (FSH, LH, PRL, Testosterone) of the patients before and after the treatments were compared statistically. Obvious improvements were seen on the sperm parameters of the whole patients. Sperm counts and sperm percentage in normal morphology reached significant levels. On contrary, no obvious improvement was seen on the group having the sperm count under 5 million /ml. 15 pregnancies occurred in total 61 patients. Spontaneous pregnancy in 3 patients, and artificial pregnancy occurred in 12 patients of the remaining 58 cases who were applied ART (IUI, ICSI), 3 pregnancies resulted in spontaneous abortion, the rest were normal. Only one pregnancy occurred in 18 severe oligozoospermic patients and resulted in spontaneous abortion. 56Among the two groups having pregnancy or not having pregnancy after the FSH treatment, their sperm counts and sperm percentages in normal morphology were compared. Any obvious difference was found statistically about improvement in sperm percentages between these 2 groups. FSH treatment caused increasing the sperm percentages in normal morphology, and ultramorphological improvements, as emphasised in the literature. After the treatment of the whole patients and the groups relating the sperm count and pregnancy, only FSH levels were found significant statistically in hormonal levels. As a result, FSH treatment causes improvement in the sperm parameter and make better fertility potential and leads to increasing the rate of pregnancy. However in the groups having severe oligoazoospermia the success rate is very low with ART protocols. 57