Tersanelere tamir ve bakım amaçlı gelen gemilerde oluşabilecek yangınların iş hijyeni açısından değerlendirilmesi
Evaluavion of the occupational hygiene from ships that come to shipyards for repairing and maintanace where may occur fire
  1. Tez No: 417292
  2. Yazar: OSMAN ZAMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OĞUZ ÖZYARAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Denizcilik, Marine
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeni Yüzyıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Türkiye' nin ve dünyanın en verimli iş kollarından biri olan denizcilik sektöründe tersaneler büyük öneme sahiptirler. Gemilerin inşasından bakımına kadar birçok hizmetin verildiği tersanelerin başlıca işgücünü insanlar oluşturmaktadır. Durum böyle olunca insandan kaynaklı birçok risk ile tersanelerde karşılaşılmaktadır. Bu risklerden birisi de tersanelere bakım amacıyla gelen gemilerde oluşabilecek olan yangılardır. Bu tezde gemilerde çıkabilecek olan yangınların nedenleri, iş hijyeni açısından karşılaşılan sorunlar incelenmiş ve yangınları önleyici tedbirlerden söz edilmiştir. Ayrıca yangınlara mahal vermemek için gemi personeline düşen görevler de açıklanmıştır. Gemilerin taşıdığı yüke göre yangın çıkma olasılıkları değiştiği için bu konuda gemi personeline ve çalışanlara büyük iş düşmektedir. Özellikle tersanede gemiye yapılan bakım sırasında kullanılan araç ve gereçler yangınlara sebebiyet verebilmektedir. Yangın esnasında da gemide bulunması gereken bir takım ekipmanlar bu çalışmada verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Shipyards have a great importance in the marine sector that is an important field of operation for Turkey and the whole world. Shipyards in which many operations are taken such as building and fixing ship, include human power as labor force. Under these circumstances, many risks are faced because of human labor in shipyards. One of the risks is fire that can happen in a ship that comes to the shipyard for renovation. In this work, the causes of the fires which can be seen in ship are examined and the protection of these fires and occupational hygiene are talked about. Moreover, the duties and responsibilities of staff members to prevent a fire are explained in this work. Fire risks are changed according to ship's loads and because of this staff member have to be careful. Especially the things that are used for fixing the ship cause to fire. While there is fire in the ship, the equipment that has to be in the ship is given in this thesis.