Over torsiyonu modeli oluşturulan sıçanlarda high sensitive C-reactive protein seviyelerinin tanısal değeri
Diagnostic value of high sensitive C-reactive protein levels in experimental ovarian torsion in rats
- Tez No: 417309
- Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN DANSUK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bezm-i Alem Vakıf Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Amaç: Deneysel olarak over torsiyonu modeli oluşturduğumuz sıçanlarda yüksek duyarlıklı C-reactive protein (hs-CRP) seviyelerinin erken tanıda yeri ve önemi araştırılmıştır. Over dokusunda iskemiye bağlı meydana gelecek hasarın boyutlarını hs-CRP düzeyinde değişiklikler ortaya koyup koymadığı incelenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve yöntem: Bu randomize kontrollü deneysel çalışma Bezmialem Vakıf Üniversitesi Tıp Fakültesi Deney Hayvanları Etik Kurulu izni ile, olarak Bezmialem Vakıf Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı tarafından yürütüldü. Sprague-Dawley cinsi toplam 18 adet dişi sıçan çalışmaya dahil edilerek üç gruba ayrıldı. Grup 1 (Sham grubu): Sadece laparotomi uygulanan kontrol grubu (n=6), Grup 2: iki saat süreyle iskemi oluşturulan torsiyon modeli grubu (n=6), Grup 3: dört saat süreyle iskemi oluşturulan torsiyon modeli grubu (n=6). Her üç gruptan işlem öncesi ve sonrası kan örneği alındı. Bu örneklerde hs-CRP düzeyi ölçüldü. Sıçanların over materyalleri ışık mikroskobunda histolojik olarak skorlandı. Histopatolojik bulgular ve hs-CRP sonuçları değerlendirildi. Bulgular: Yapılan biyokimyasal değerlendirmede her üç grupta hs-CRP seviyelerinin işlem öncesi değerler anlamlı fark saptanmadı (p=0,37). Her üç grupta işlem sonrası değerler anlamlı fark saptanmadı (iki saat iskemi için p = 0,2; dört saat iskemi için p = 1). Hs-CRP seviyesindeki artış gruplar arasında kıyaslandığında Grup 2'deki artışta Grup 1'e göre (p < 0,001), Grup 3'deki artışta Grup 2 ve Grup 1'e göre anlamlı fark saptandı (sırasıyla, p < 0,001, p < 0,001). Histolojik değerlendirmede; Grup 2'de Grup 1'e göre interstisyel ödem (p = 0,3), hemoraji (p = 1), foliküler hücre dejenerasyonu (p = 0,56) ve iltihabi hücre infiltrasyonu (p = 1) arasında anlamlı fark gözlenmezken konjesyon bulguları arasında anlamlı fark izlendi (p = 0,01). Grup 3 ile Grup 2 kıyaslandığında interstisyel ödem (p = 1), konjesyon (p = 1), foliküler hücre dejenerasyonu (p = 0,241) ve iltihabi hücre infiltrasyonu (p = 1) arasında istatistiksel fark gözlenmezken hemoraji bulguları arasında anlamlı fark izlendi (p = 0,019). Grup 3 ile Grup 1 kıyaslandığında göre interstisyel ödem (p = 31), ve iltihabi hücre infiltrasyonu (p = 1) arasında anlamlı fark gözlenmezken konjesyon (p = 0,001), hemoraji (p = 0,019) ve foliküler hücre dejenerasyonu (p = 0,005) bulguları arasında anlamlı fark izlendi; Grup 3'deki değişikliklerin Grup 2 ye göre daha belirgin olduğu gözlemdi. Sonuçlar: Hs-CRP düzeyi, tek başına torsiyonun erken tanısını koymada yeterli olmazken seri takipleri torsiyon tanısını destekler.
Özet (Çeviri)
Objective: To evaluate plasma high-sensitivity C-reactive protein (hs-CRP) levels in ovarian torsion models with varied ischemia period and investigate if any consistency between histopathologic findings in ovaries and alternation of plasma hs-CRP levels. Materials and methods: This randomized controlled trial was carried out by Department of Obstetrics and Gynecology in the accordence with Bezmialem Vakif University Animal Research Ethics Committee. Eighteen female adult Sprague–Dawley rats randomly were divided into three groups on the day of the experiment. Group 1 (n=6): Sham group was performed only laparatomy procedure, Group 2 (n=6) was underwent an ovarian torsion model and ischemia of the ovary lasting for two hours, Group 3 (n=6) was subjected to an ovarian torsion model and four hours ischemia was applied to the ovary. Blood samples was drawn before and after the operation to measure plasma hs-CRP levels. Left ovaries of rats in all groups were taken at the end of the procedure. Histopathologic findings of ovaries were scored by pathologist. Ultimate outcomes were evaluated. Results: There was no significant difference in pre-operative plasma hs-CRP levels (p=0,37). The mean plasma hs-CRP levels were not significant in the post-operative course ( two hour ischemia p = 0,2; four hour ischemia p = 1). There is a statistically significant difference among groups in elevation of hs-CRP levels in Group 2 vs Group 1, Group 3 vs Group 2, and Group 3 vs Group 1(p < 0,001, p < 0,001, and p < 0,001, respectively). According to histopathologic findings, compared with Group 1, in Group 2 interstitial edema, follicular cell degeneration, hemorrhage, and inflammatory cell infiltration were of no statistically differance (p = 0,3, p = 1, p = 0,56, p = 1, respectively). Whereas, vascular congestion score was significantly higher in Group 2 than in Group 1 (p = 0,01). Interstitial edema, vascular congestion, follicular cell degeneration, and inflammatory cell infiltration scores had no statistically differance (p = 1, p = 1, p = 0,241, p = 1, respectively) but hemorrhage score was significantly higher in Group 3 than in Group 2 (p = 0,019). Histopathologic scores in Group 3 revealed no statistically differance compared to Group 1 among interstitial edema and inflammatory cell infiltration findings (p = 31, p = 1, respevtively), conversely vascular congestion, follicular cell degeneration, hemorrhage scores were significantly higher in Group 3 (p = 0,001, p = 0,019, p = 0,005, respectively). Conclusions: Elevated hs-CRP levels might not indicates ovarian torsion solely. However, diagnosis of ovarian torsion become easier to establish when plasma levels of hs-CRP increased through the ischemic period.