Biyolojik olarak emilebilen polimer film (Vivosorb ®) ve hyalouronik asit ester yamanın (Epifilm ®) akut kulak zarı yırtığının iyileşmesine etkisi: Deneysel çalışma
The effect of Vivosorb® and Epifilm® on healing of acute tympanic membrane perforation: An experimental study
  1. Tez No: 417319
  2. Yazar: RECEP KAYMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MAHMUT SİNAN YILMAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Kulak Burun ve Boğaz, Histology and Embryology, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz ve Baş-Boyun Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Giriş ve Amaç : TM perforasyonlarını kapatmak için birçok teknik ve materyal kullanılmıştır. Kağıt, ipek yama, gelfoam, mikropor strip, alloderm ve suda çözünebilir kitosan band daha önce yama işleminde kullanılan materyallerdir. Deneysel çalışmamızda Epifilm® ve Vivosorb® un sıçanlarda oluşturulan travmatik TM perforasyonlarındaki iyileşmeye olan etkisini klinik ve histolojik olarak değerlendirilmesini amaçladık. Gereç ve Yöntem : 14 adet sıçanın her iki kulağında TM posteroinferior kadranında 20-g iğne ucu ile perforasyon oluşturuldu. . Bu prosedür sonrası denekler iki gruba ayrıldı. Birinci grupta, perfore edilen sağ TM'lara Vivosorb® uygulandı. Ikinci grupta ise perfore edilen sağ TM lara Epifilm® uygulandı. Perfore edilen sol TM lar ise kontrol grubunu oluşturdu. Postoperatif 15. günde histopatolojik inceleme için alınan doku örnekleri ışık mikroskobu altında değerlendirildi. Bulgular: Postoperatif 15. günün sonunda kontrol grubu ve Vivosorb kullanılan grupta kapanma oranları % 85.7 (6/7) olarak gözlenirken Epifilm kullanılan grupta bu oran %100 (7/7) olarak belirlendi. Kontrol grubunda ortalama fibroblastik reaksiyon skoru 1,71±0,48 (+) olarak bulunurken Epifilm grubunda bu oran 0,57±0,53 (+) olarak belirlendi. Vivosorb grubunda ise ortalama fibroblastik reaksiyon skoru 2,14 ±0,37 (+) olarak tespit edildi. Kontrol grubunda ortalama neovaskülarizasyon skoru 0,57±0,53 (+) olarak değerlendirildi. Epifilm grubunda ise bu oran 0,14±0,37 (+) şeklindeydi. Vivosorb grubunda ortalama neovaskülarizasyon skoru 1,42 ±0,78 (+) olarak değerlendirildi. Sonuç : Çalışmamızda bir çok cerrahi prosedürde kullanılan Vivosorb'un iyileşmeyi olumlu yönde etkilediği saptanmıştır. . Ancak bu konuda yapılan yeterli çalışma olmadığı için bu sonucun başka çalışmalar ile desteklenmesi gereklidir.
Özet (Çeviri)
Introduction and Objective: Paper, silk patch, gelfoam, micropore strip, alloderm, and watersoluble chitosan tape were the materials that have been previously used for repairing the TM perforations the purpose of our experimental sent study was to evaluate the clinical and histological effects of Epifilm ® and Vivosorb ® on healing of traumatic tympanic membrane perforations in rats. Materials and Methods: The posterioinferior quadrantof the tympanic membranes in both ears of 14 rats was perforated with a 20-g needle. After this procedure, all subjects were divided into two equal groups. In the first group, Vivosorb® was applied on the right perforated tympanic membranes of subjects. In second group, Epifilm® was applied on the perforated right tympanic membranes. The left perforated ears were used as controls. On postoperative 15th day specimens were examined histopathologically with a light microscope Results: In the control and which used Vivosorb group, perforation closure rate was 85.7% (6/7). In the group which used Epifilm ,this rate was 100% (7/7). The mean fibroblastic reaction score of the control group was 1,71 ±0,48 (+) whereas in the Epifilm group was 0,57±0,53 (+).). The mean fibroblastic reaction score of the Vivosorb group was 2,14 ±0,37 (+) . The mean neovascularization score of the control group was 0,57±0,53 (+)). In the Epifilm group this score was 0,14±0,37 (+).The mean neovascularization score of the Vivosorb group was 1,42 ±0,78 (+) Conclusion: In our study, Vivosorb which is used in many surgical procedures improved healing process. Owing to the limited number of studies conducted on this issue, these results must be supported by further investigations.