The effect of fibrous dental barrier membrane on osteogenic differentiation of human mesenchymal stem cells
Fibröz yapılı dental bariyer membranın insan mezenkimal kök hücrelerinin osteojenik farklılaşması üzerine etkisi
  1. Tez No: 749161
  2. Yazar: BAHAR UTAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OZAN KARAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Biyomühendislik, Biyoteknoloji, Science and Technology, Bioengineering, Biotechnology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Kemik iyileşmesi oral, maksillofasiyal, ortopedik ve plastik cerrahi gibi klinik alanlarda önemli konulardan biridir. Özellikle diş uygulamalarında yapılacak implantasyon işleminde çene kemiğinin yapısı ve kemik yoğunluğunun kalitesi işlemin performansı için çok önemlidir. Doku mühendisliği alanında birçok alanda başarılı sonuçlar veren biyouyumlu sentetik polimerlere sahip biyobozunur kemik implantları bulunmaktadır. Dental bariyer membranı, Poli (DL-laktid) bazlı sentetik bir kemik greftidir. Tıbbi cihaz alanında birçok dental uygulamada kullanılmaktadır. Dental Bariyer Membran, yönlendirilmiş doku rejenerasyonu ve yönlendirilmiş kemik rejenerasyon prosedürleri dahilinde birçok uygulamada kullanılmak üzere tasarlanmış, biyolojik olarak emilebilir bir Polilaktik Asit (PLA) membrandır. Membranın polimeri metabolit laktik asittir ve CO2 ve H2O'ya indirgenir. Baz polimer, uzun bir güvenli tıbbi kullanım geçmişine sahiptir. Dental Bariyer Membran, başlangıçtaki kan pıhtısını destekleme ve kollateral dolaşımın yeterliliğini koruma işlevi görür. Kemik ve periodontal destek dokularının gelişimi için dişlerin etrafındaki alanı korurken fibroblastları ve epitel hücrelerini çekmek, yakalamak ve tutmak için tasarlanmış bir yapı sağlar. Bu çalışmada, farklılaşma ve çoğalma özellikleri yüksek Kemik İliği Kök Hücreleri (BMSC) kullanılarak Dental Bariyer Membran'ın hücre göçünü önleme ve osteojenik farklılaşmayı destekleme özelliklerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Dental Bariyer Membranının mikro fiber yapısı sayesinde hücre tutunması ve farklılaşmasına ve film tabakası yüzeyi sayesinde hücre göçünü önlemeye olumlu etkisinin BMSC kullanılarak yapılan deneylerle gözlemlenmesi beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
Bone healing is one of the important issues in clinical areas such as oral, maxillofacial, orthopedic, and plastic surgery. Especially in the implantation process to be performed in dental applications, the structure of the jawbone and the quality of the bone density are very important for the performance of the process. In the area of tissue engineering, there are biodegradable bone implants with biocompatible synthetic polymers that give successful results in many areas. The dental barrier membrane is a synthetic bone graft based on Poly (DL-lactide). It is used in many dental applications in the medical device field. Dental Barrier Membrane is a bioabsorbable polylactic acid (PLA) membrane designed for use in lots of applications within guided tissue regeneration (GTR) and directed bone regeneration procedures. The polymer of the membrane is the metabolite lactic acid and is reduced to CO2 and H2O. The base polymer has a long history of safe medical use. The Dental Barrier Membrane functions to support the initial blood clot and maintain the adequacy of collateral circulation. It provides a structure designed to appeal, capture, and retain fibroblasts, and epithelial cells, while protecting the area around the teeth for the development of bone and periodontal support tissues. In this study, it was aimed to assess the properties of the Dental Barrier Membrane to prevent cell migration and support osteogenic differentiation by using Bone Marrow Stem Cells (BMSC) with high differentiation and proliferation properties. It is expected that the positive effect of the Dental Barrier Membrane on cell adhesion and differentiation thanks to its microfiber structure and on the prevention of cell migration thanks to the film layer surface of the Dental Barrier Membrane will be observed by experiments using BMSC.