Bitki ekstratlarının çürük etkeni bakteriler üzerindeki antibakteriyal etkinliği, sitotoksite ve apoptoz-nekroz indekslemesinin in vitro olarak incelenmesi
The antibacterial effect of different herbal extracts on caries- causing bacteria and examination of cytotoxicity and apoptosis necrosis indexing in vitro
- Tez No: 417318
- Danışmanlar: PROF. DR. ERTUĞRUL ERCAN
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi ve Endodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Diş çürüğü, tüm dünyada en sık görülen enfeksiyoz bir ağız hastalığıdır. Antimikrobiyal kullanımı da çürük oluşumunu önlemede etkili yöntemlerin başında gelmektedir. Çalışmamızda farklı bitki ekstraktlarının, Streptococcus mutans, Lactobacillus acidofilus ve Actinobacillus Actinomycemcomitans bakterileri üzerindeki antibakteriyal etkinliğinin disk difüzyon yöntemi ile incelenmesi,aynı zamanda farklı konsantrasyonlarda uygulanacak bitki ekstraklarının fare fibroblastı hücrelerinde olası apoptotik ve sitotoksik etkilerinin araştırılması amaçlanmıştır. Misvak, Zeytin yaprağı, Zerdeça), Damar otu, Kırk kilit otu bitkilerinden Soxhlet ekstraksiyonu yöntemi ile ekstraktlar elde edildi. Antibakteriyal etkinlik disk difüzyon ve agar dilüsyon yöntemi ile belirlendi. Sitotoksite için, 96 kuyucuklu plakaya her bir kuyucukta 5x103 hücre olacak şekilde ekim yapıldı ve hücre canlılığı MTT yöntemi (3,4,5-dimetiltiazol-2,5 bifenil tetrazolium bromid) ile saptandı.
Özet (Çeviri)
Dental caries is the most common oral infectious disease in the world. The aim of this in vitro study is to evaluate the antibacterial activity of different herbal extracts on Streptococcus mutans, Lactobacillus acidophilus, Actinobacillus Actinomycemcomitans by using the disc diffusion method. At the same time, , plant extract treated L929 mouse fibroblast cells at various dose were investigated for cycotoxic activation. From Salvadora Persica, Olea Europea, Curcuma Longa, Plantago Lanceolata, Equistum Arvense,extract was obtained by using Soxhlet extraction method. Antibacterial activities were investigated by disc diffusion and micro dilution techniques. For determining the cytotoxic activity, cells were seeded on 96-well plates and cell viability was determined by MTT assay (3,4,5-dimethylthiazol-2,5 biphenyl tetrazolium bromide). The absorbance was monitored using a spectrophotometer with a microplate reader.