Sklerodermalı hastalarda kardiyak fonksiyonların değerlendirilmesi
Evaluation of cardiac functions in systemic sclerosis patients
  1. Tez No: 417349
  2. Yazar: VEDAT HEKİMSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERGÜN BARIŞ KAYA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Skleroderma, deri ve iç organların fibrozisi ve yaygın vaskuler lezyonlarla karakterize birden çok sistemi etkileyen bir hastalıktır. Sklerodermalı hastalar, sağ kalp yetmezliği ve ölüme neden olabilen pulmoner hipertansiyon (PHT) gelişme riski altındadırlar. Ayrıca klinik olarak genellikle semptoma neden olmamasına karşın kötü prognoz ile ilişkilendirilen kardiyak tutulum, skleroderma hastalarında sık görülmektedir. İki boyutlu nokta takip (“speckle tracking”) yöntemiyle yapılan strain ekokardiyografi, global ve bölgesel sağ ve sol ventrikül sistolik fonksiyonlarının kantitatif olarak değerlendirilmesine olanak sağlamaktadır. Bu çalışmada iki boyutlu nokta takip (“speckle tracking”) yöntemiyle strain analizi yapılarak skleroderma hastalarında global ve bölgesel sağ ve sol ventrikül sistolik fonksiyonlarının değerlendirilmesi, PHT si olan skleroderma hastalarında gelişen sağ ventrikül disfonksiyonunun nokta takip yöntemiyle strain analizi yapılarak saptanıp saptanamayacağının belirlenmesi, sol ventrikül ejeksiyon fraksiyonu korunmuş skleroderma hastalarında subklinik kardiyak tutulumun nokta takip yöntemiyle strain analizi yapılarak tespit edilip edilemeyeceğinin değerlendirilmesi ve skleroderma hastalarında nokta takip yöntemiyle strain analizi yapılarak hesaplanan strain değerlerinde takipte meydana gelen değişimlerin analiz edilmesi amaçlanmıştır. Ayrıca skleroderma hastalarında pulmoner hipertansiyon saptanmasını öngören ekokardiyografik parametrelerin belirlenmesi ve bu ekokardiyografik parametrelerin pulmoner hipertansiyon tanısındaki tanısal ayrımcılığının değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Çalışmaya 80 skleroderma hastası (71 kadın, ortalama yaş 51±12 yıl) ve kontrol grubu olarak sistemik hastalığı bulunmayan 30 sağlıklı birey dahil edildi. Pulmoner hipertansiyon tanısı sağ kalp kateterizasyonu ile ortalama pulmoner arter basıncının 25 mmHg ve üzerinde olması sonucunda konuldu. Pulmoner hipertansiyon tanısının 80 skleroderma hastasından 11'ine sağ kalp kateterizasyonu ile konulduğu belirlendi. Doku Doppler görüntüleme ve iki boyutlu nokta takip yöntemiyle strain analizini de içeren ekokardiyografik çalışma, kontrol grubuna başlangıçta; skleroderma hastalarına ise başlangıçta ve takiben 6 ay sonra yapıldı. Skleroderma hastaları, PHT ve non-PHT grubu olmak üzere iki gruba ayrıldı. Pulmoner hipertansiyonu olan skleroderma hastaları, PHT grubuna; pulmoner hipertansiyonu olmayan skleroderma hastaları ise non-PHT grubuna dahil edildi.
Özet (Çeviri)
Systemic sclerosis (SSc) is a multisystem disorder characterized by widespread vascular lesions and fibrosis of skin and distinct internal organs. SSc patients are at risk of developing pulmonary hypertension (PHT), a debilitating, progressive condition of the pulmonary vasculature that leads to right heart failure and death. Also cardiac involvement is a common finding in SSc patients but often clinically occult and associated with poor prognosis. Two-dimensional speckle tracking strain echocardiography (STE) provides quantitative assessment of regional and global right and left ventricular systolic function. The aims of our study were to evaluate regional and global right and left ventricular systolic function in systemic sclerosis patients by using STE, to assess whether STE may detect right ventricular dysfunction in SSc patients with pulmonary hypertension, to determine the ability of STE to detect subclinical myocardial involvement in SSc patients with preserved LV ejection fraction and to analyze changes in STE-derived strain in SSc patients during follow-up. We also aimed to determine echocardiographic parameters, which have the capability of detecting pulmonary hypertension in SSc patients and to evaluate these echocardiographic parameters' sensitivity and specificity in detecting PHT in SSc patients. We enrolled 80 SSc patients (71 female, mean age 51±12) and 30 healthy controls. Of 80 SSc patients, 11 had PHT diagnosed previously by right heart catheterization. PHT was defined as mean pulmonary artery pressure ≥25 mmHg on right heart catheterisation. Echocardiographic study with tissue Doppler imaging (TDI) and two-dimensional speckle tracking strain analysis was performed at baseline and after 6 months. SSc patients were divided into PHT group and non-PHT group. SSc patients who had PHT diagnosed were included in PHT group and other SSc patients without pulmonary hypertension were included in non-PHT group.