Acil servise başvuran daha önceden romatolojik hastalık tanısı almış veya acil serviste romatolojik hastalık tanısı alan hastaların incelenmesi
Observation of emergency patients whom have rheumatological backup
  1. Tez No: 417350
  2. Yazar: VOLKAN ARSLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MELTEM AKKAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Romatolojik hastalığa bağlı acil servis başvuruları ile ilgili veriler çok azdır. 01.10.2014-30.04.2015 tarihlerinde, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Erişkin Acil Servise başvuran hastalar içinde, önceden bilinen romatolojik hastalığı olan 195 ve yeni tanı konan 12 olmak üzere, 207 vaka çalışmaya alındı. Hastaların yaş ortalaması 50,4±18,1 idi. Yüzde 72'si kadın, % 28'i erkekti. En sık görülen hastalık Romatoid artritti. En sık görülen başvuru şikayetleri % 25,6 abdominal şikayetler ve % 22,7 solunumsal şikayetlerdi. Hastaların % 61'i T4, % 38'i T3 triyaj kodu aldı. Hastaların en çok başvuru yaptığı saat aralığı %47,3 ile 08.00-15.59 idi. Hastaların başvuru saatleri ile triyaj kodları karşılaştırıldığında anlamlı istatistiksel farklılık bulunmadı (p=0,442). Hastaların % 32,4'ünde normal fizik muayene bulguları saptanırken en sık görülen patolojik bulgular % 23,2 ile abdominal bulgulardı. Hastaların %15,9'undan hiçbir laboratuvar tetkiki istenmezken % 82,6'sından tam kan sayımı, % 78,3'ünden biyokimya tetkiki istenmişti. Hastaların % 22,7'sinden hiçbir görüntüleme tetkik istenmemişti, % 55,6'sından akciğer grafisi istenmişti. Hastaların % 52,7'sinden hiç konsültasyon istenmemişti. % 25,6'sı iç hastalıkları bölümü ile % 17,9'u enfeksiyon bölümü ile konsülte edilmişti. Hastaların aldıkları son tanılar ICD 10 tanı kılavuzuna göre gruplandırıldığında % 15,0 hasta solunum sistemi hastalıkları, % 15,0 hasta kas-iskelet ve bağ dokusu hastalıkları ve %12,6 hasta dolaşım sistemi hastalıkları tanı grubunda yer aldı. ICD 10 tanı kılavuzuna uygun olarak yapılan gruplamanın dışında ikinci bir gruplama daha yapıldı. Buna göre hastaların %51,2'sinin son tanısı romatolojik hastalığı ile ilişkili değildi. Kalanların %23,2'si hastalık alevlenmesi nedeniyle, %16,4'ü enfeksiyon, % 7,2'si hastalığa bağlı komplikasyon ve %1,9'u ise tedavi yan etkisi nedeniyle başvurmuştu. Hastaların % 75,8'i acil servisten taburcu edilmişti. % 15,5'i servislere, % 4,3'ü yoğun bakımlara yatırılmıştı. Hastaların hastaneye başvuru zamanları ile yatış oranları karşılaştırıldığında anlamlı istatistiksel farklılık bulunmadı (p=0,619). Hastaların acilde ortalama kalış süresi 13,8 saat; hastanede ortalama kalış süresi ise 76,8 saat olarak hesaplandı.
Özet (Çeviri)
207 patients admitted to the Adult Emergency Department of the Hacettepe University (195 with known rheumatological disorder, 12 with new diagnosis) were enrolled into the study. The mean age of the patients was 50,4±18,1; 72% were female and 28% were males. The most common rheumatological disease among the participants was romatoid artritis. The most common symptoms at presentation were abdominal (25,6%) and respiratory complaints (22,7%). Sixty-one percent of the patients were assigned T4 and 38% T3 codes after triage. Most of the admissions occured between 08.00-15.59 (47,3%). There was no difference between the triage codes in relation to admission hours (p=0,442). Normal physical examination findings were found in 32,4% of the patients while the most common patological finding was detected from abdominal examination (23,2%). No laboratory test was performed in 15,9% of the patients, while 82,6% were evaluated with CBC and 78,3 % with biochemical tests. No radiological imaging was necessary in 22,7% of the patients, 55,6% underwent chest X-ray. 52,7% of the patients were evaluated without any consultation by other departments. However 25,6% of the patients were consulted with the internal medicine and 17,9 % with infectious diseases departments. When we classified the final diagnosis of the patients according to ICD 10 diagnosis manuel, the most common diagnosis classes were respiratory diseases, muscle-skeleton and connective tissue disorders and circulatory system disorders (15,0%, 15,0% and 12,6% respectively). Another classification was performed in addition to ICD 10 diagnosis manuel. According to this, 51,2% of the patients had a final diagnosis which was not related to their rheumatological disesases. In the remaining, 23,2 % had exacerbations of their rheumatological diseases, 16,4% had infectious diseases, 7,2% had complications related to their previous diagnosis, and 1,9% had adverse events due to treatment. 75,8% of the patients were discharged from the emergency service, 15,5% of the patients were admitted to other services and 4,3% were admitted to intensive care units. There were no statistical difference between appliance time interval and hospitalization rate (p=0,619). Patients stayed at the emergency service for a mean duration of 13,8 hours, and at the hospital, for a mean duration of 76,8 hours.