Ayaktan kemoterapi alan hastaların yaşadıkları semptomlar ile öz bakım güçleri arasındaki ilişki
Relationship between symptoms and self-care agency in patients receiving outpatient chemotherapy
  1. Tez No: 417399
  2. Yazar: CANDAN KALE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SABİRE YURTSEVER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Onkoloji, Nursing, Oncology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu çalışma, ayaktan kemoterapi alan hastaların yaşadıkları semptomlar ile öz bakım güçleri arasındaki ilişkiyi değerlendirmek amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini Mersin Üniversitesi Sağlık Araştırma ve Uygulama Merkezi'nin Ayaktan Kemoterapi Ünitesi'ne en az ikinci kür kemoterapisini almak üzere başvuran 120 hasta oluşturmuştur. Araştırma verileri Kişisel Bilgi Formu, Edmonton Semptom Tanılama Ölçeği ve Öz Bakım Gücü Ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Elde edilen verilerin analizinde frekans, yüzde, ortalama ve standart sapma değerleri kullanılmıştır. Verilerin normal dağılım gösterip göstermediği Shapiro-Wilk testi ile değerlendirilmiştir. Normal dağılım gösteren iki değişkenli grubun karşılaştırılmasında Student t testi ve normal dağılım gösteren ikiden fazla değişkenli grubun karşılaştırılmasında ANOVA testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This is a descriptive study which is done to assess the relationship between symptoms and self-care agency in patients receiving outpatient chemotherapy. The sample of this study consisted of 120 patients applying to receive at least second cure of chemotherapy to Mersin University Health Research and Practice Center in the outpatient center of chemotherapy. The data of this research were collected by using Personal Information Form, Edmonton Symptom Assessment System, and Self-Care Agency Scale. In the analysis of obtained data frequency, percentage, average and standard deviation were used. The data were evaluated with Shapiro-Wilk test if the data show normal distribution or not. Student t test was used to compare the bivariate normal distribution group, and ANOVA was used to compare the groups with more than two multivariate normal distribution.