Farklı meslek gruplarındaki kadınların hpv, servikal kanser ve pap smear testi bilgi düzeyi ile davranışlarının belirlenmesi
The determination of the knowledge level and behaviour of women from various occupations about hpv, cervical cancer and pap smear test
  1. Tez No: 417398
  2. Yazar: VİLDAN SAVAŞ ÇİMKE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLAY BÖĞREKCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Onkoloji, Nursing, Oncology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Human papillomavirus (HPV)'unun neden olduğu servikal kanser kadınlar arasında en sık görülen kanserlerden biridir. Servikal kanser tarama testi olan Pap-smear test ile erken tanı ve etkin tedavi mümkün olabilmektedir. Ancak kadınların HPV, servikal kanser ve Pap smear testi konularında bilgi sahibi olmaları ve düzenli aralıklarla tarama testlerini yaptırmaları gerekmektedir. Bu çalışma Hatay ili Iskenderun ilçesinde ikamet eden farklı meslek grubundaki kadınların HPV, servikal kanser ve Pap smear testi bilgi düzeyi ile davranışlarının belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırma 228 hemşire, 28 doktor, 135 öğretmen, 20 akademisyen ve 21 polis ile 321 ev kadını olmak üzere toplam 753 kadınla yürütülmüştür. Araştırmanın verileri, araştırmacılar tarafından hazırlanan kadınlara ilişkin tanıtıcı ve obstetrik özellikler ile bilgi düzeylerini içeren sorulardan oluşan anket formu ve“servikal kanserin erken tanısına yönelik tutum ölçeği”kullanılarak yüzyüze görüşme tekniği ile elde edilmiştir. Yaş ortalaması 34,7±7,51 olan kadınların %79'u evli, %52,9'u orta gelir düzeyine sahip, %62,5'i ilçede yaşamakta olup, %58,6'sı ilköğretim mezunudur. Kadınların %69,2'sinin jinekolojik muayene, %27,8'inin Pap smear testi ve %1,3'ünün ise HPV aşısını yaptırdığı belirlenmiştir. Kadınların %59,5'i HPV'yi, %61,3'ü HPV aşısını duymadığını, %41,9'u ise HPV'nin serviks kanserine yol açtığını bilmediğini belirtmiştir.
Özet (Çeviri)
Cervical cancer is caused by human papilloma virus (HPV) that is one of the most common cancer types. Early diagnosis and effective treatment in cervical cancer is possible with Pap smear. However, women are required to have knowledge on HPV, cervical cancer and Pap smear test and have screen test at regular intervals. This study was applied to determine behaviour and knowledge level of women from different occupations and living in İskenderun/Hatay about HPV, cervical cancer and Pap smear test. The study was conducted with total 753 women consisting of 228 nurses, 28 doctors, 135 teachers, 20 academicians, 21 police officers and 321 housewifes. The data was collected by face to face interview method by using survey form consisting of questions about socio-demographic and obstetric features and 'attitude scale aimed at early diagnosis of cervical cancer (SADEC)' prepared by researchers. The average age of the women was 34,7±7,51 (Min:18 Max:64). It was found that 79% of women was married, 52,9% of them have middle income, 62,5% of them live in a county, 58,6 of them was graduated from elementary school. It was determined that %69,2of them have gynecological examination done, 27,76% of them have Pap smear test and 1,3% have HPV vaccination. 59,5% of women stated that they never heard of HPV, 61,3 of HPV vaccination and 41,9% of that HPV causes cervical cancer.