Sedanter bayanlarda uygulanan aero-plates ve kuvvet egzersizlerinin fiziksel ve kuvvet özellikleri üzerine etkisinin araştırılması
Investigating the effects of aero-plates and strength exercises on physical and strength features at sedantary women
- Tez No: 417452
- Danışmanlar: PROF. DR. FATİH KILINÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu çalışmanın amacı, sedanter bayanlarda uygulanan aero-pilates ve kuvvet egzersizlerinin fiziksel ve kuvvet özellikleri üzerine etkisinin araştırılmasıdır. Araştırmaya gönüllü olarak 19 sedanter bayan katıldı. Katılımcıların, ortalama boy 163±5,18 cm; vücut ağırlıkları 81,57±10 kg ve yaş ortalamaları da 31.73±6.46 yıl olarak belirlendi. Araştırmaya katılan bayanlardan fiziksel ölçümler olarak çevre ölçümleri alındı. Kuvvet testlerinden de yarım mekik, tam mekik, ters mekik ve şınav testi uygulandı. Egzersiz kombinizasyonu olarak aero-plates ve kuvvet mikro planlamada uygulandı. İstatistiksel işlemler olarak paired t-testi uygulandı.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effects of aero-plates and strength exercises on physical and strength features at sedantary women. 19 women joined to the study voluntarily. Participants' mean of lenght was defined 163±5,18 cm; mean of weight was 81,57±10 kg and mean of age was defined 31.73±6.46 year. Circumference measurements was taken from women as pyhsical measurements. Half-entire-reverse sit-up and push-up tests were applied as strength tests. Aero-plates and strength were applied in micro plan as exercise combination. Paired t Test was applied as statistical process.