Veterinerlerde kas iskelet sistemi problemlerinin incelenmesi
Investıgatıon of musculoskeletal system problems ın veterınarıans
- Tez No: 417453
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FERDİ BAŞKURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Amaç: Veterinerlerde görülen MKİSH(mesleki kas iskelet sistemi hastalıkları)'nin sıklığını, bu problemlere ait risk faktörlerini tespit etmek ve bu problemlerin yaşam kalitesine etkisini belirlemektir. Gereç ve Yöntem: Araştırmaya Isparta, Burdur ve Afyonkarahisar illerinde çalışan ve araştırmaya katılmayı kabul eden tüm veterinerler dahil edilmiştir. Katılımcılara ait demografik, sosyo-kültürel ve mesleki bilgiler, MKİSH'nin başlama zamanı ve risk faktörleri için 29 soruluk bir anket uygulanmıştır. Farklı vücut bölgelerine ait kas-iskelet sistemi problemleri, işte zorlanma ve işten uzak kalma ile ilgili verileri toplamak için modifiye edilmiş Nordic Kas İskelet Sistemi Değerlendirme Anketi (NMQ), sağlıkla ilgili yaşam kalitesini belirlemek için Nottingham Sağlık Profili (NSP) kullanılmıştır. Bulgular: Veterinerlerin en fazla bel (% 49,8), sırt (% 41,1), boyun (% 39,1) bölgelerinde problemleri bulunmaktadır. Mesleki tecrübeyle birlikte MKİSH görülmeye başlamaktadır. Veterinerleri çalışma hayatlarında en çok zorlayan üç aktivitenin obstetrik prosedürler (% 28), aşılama (% 25,6) ve uygunsuz veya yorucu pozisyonlar (% 24,6) olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Purpose: Identifying the frequency of work related musculoskeletal disorders and occupational risk factors in veterinarians, determining the effects of all on quality of life. Material and Method: The participants of this study are the veterinarians who accepted to participate in this research and work in Isparta, Burdur and Afyonkarahisar cities. The participants are conducted a questionnaire that was 29 questions in length, and it is about the contents of the demographic, social-cultural and occupational information, beginning time of work related musculoskeletal disorders and risk factors. Modified version of the Nordic Musculoskeletal Questionnaire is used to gather data about the different parts of body musculoskeletal system problems, having difficulty in working and keeping away from work, Nottingham Health Profile is used to determine the quality of life about the health. Results: The veterinarians most commonly have problems in lower back (49.8%), upper back (41.1%), and neck (39.1%) regions. Work related musculoskeletal disorders are started to be appeared with the beginning of their occupational experiences. The most drastic three activities that compel the veterinarians in their occupational life are obstetric procedures (28%), vaccination (25.6%) and improper or tiring positions (24.6%).