Gebelikte başlayan pelvik taban bozukluğu sıklığının belirlenmesi ve postpartum altıncı ayda sebat eden olguların özelliklerinin öngörülmesi
Determination of the frequency of pelvic floor defects starting from pregnancy and prediction of persisting symptoms seen during postpartum sixth month
- Tez No: 417503
- Danışmanlar: PROF. DR. FULYA DÖKMECİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Amaç: Birinci trimesterde ortaya çıkan üriner ve anal inkontinans sıklığını belirlemek ve gebeliğinin başında üriner ve/veya anal inkontinans tarif eden ve etmeyen gebelerde, gebelik ve doğumun pelvik taban üzerindeki etkisinin gözlenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve yöntem: Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum AD Gebe Polikliniği'ne 2013-2015 yılları arasında başvuran gebeliğinin 1. trimesterini sürdüren 541 gebe üriner ve/veya anal inkontinans varlığı açısından sorgulanmıştır. Üriner ve/veya anal inkontinans tarif eden 35, etmeyen 38 gebe; gebelikleri ve postpartum 6. aya kadar objektif (öksürük testi, pelvik taban kas gücü,pop-q ölçümleri) ve subjektif (semptom sorgulama ve yaşam kalite anketleri, inkontinans şiddet indeksi) metodlar kullanılarak pelvik taban fonksiyonu açısından takip edilmiştir. Bulgular: Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum AD Gebe Polikliniği'nde gebeliğin ilk trimesterinde üriner inkontinans oranı %17,4, anal inkontinans oranı %14,8'dir. İlk trimesterde ortaya çıkan üriner ve/veya anal inkontinans için pelvik taban bozukluğu açısından pozitif aile öyküsü bir risk faktörüdür. Gebelik süresince yaşam kalite, sempptom sorgulama ve inkontinans indeks puanlarında anlamlı kötüleşme izlenmiştir. Doğuma kadar POP-Q ölçümlerinde desensus, pelvik taban kas gücünde azalma, öksürük testi pozitifliğinde artış izlenmiştir. Postpartum dönemde subjektif ve objektif verilerde düzelme izlenmiştir. Sonuç: Doğum eyleminden bağımsız olarak gebeliğin pelvik taban üzerinde yıpratıcı etkisi bulunmaktadır. Pelvik taban bozukluğu açısından pozitif aile öyküsü bulunan kadınlarda gebeliğin başında üriner ve/veya anal inkontinans görülme riski yüksektir.
Özet (Çeviri)
Purpose: To observe the frequency of urinary and anal incontinency seen during the first trimester and the effect of pregnancy and birth on pelvic area for the patients who did and did not describe urinary and/or anal incontinency at the beginning of pregnancy. Methodology and equipment: This work was conducted on 541 pregnant women in their first trimester who consulted to the Department of Obstetrics in the Faculty of Medicine at Ankara University between the years 2013 and 2015 to see the existence of urinary and/or anal incontinency. The 35 patients who described urinary and/or anal incontinency and 38 patients who did not, were monitored in regard to their pelvic base functioning by using the methods both objective (coughing test, pelvic base muscle strength, pop-q measurement) and subjective (questioning symptoms and life quality survey, the index of the strength of the incontinency). Findings: In the Department of Obstetrics in AÜTF, the rate of urinary incontinency is 17,4% and the one of the anal incontinency is 14,8% in the 1st trimester. The occurrence in the family is a factor of risk in terms of pelvic base defect for the urinary and/or anal incontinency which occur during the 1st trimester. During the pregnancy, a decline in life quality, questioning symptoms and the index of the strength of the incontinency has been observed. Until the birth, it has been observed a decensus on the measurement of pop-q, weakening in the muscle strength, an increase in the positivity of coughing test. During the postpartum period, an amelioration on the subjective and objective test results. Conclusion: Giving birth has an effect on the pelvic base, independent of the action of parturition. In terms of pelvic base defect, the risk of having urinary and/or anal incontinency is higher for women at the beginning of the pregnancy who have positive family history.