Metabolik sendromu olan kadınlarda el osteoartrit şiddeti ile serum rezistin seviyelerinin ilişkisi
The relationship between hand osteoarthritis and serum resistin levels in women with metabolic syndrome
  1. Tez No: 417502
  2. Yazar: EKİN BAŞAK BEKTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SAFİYE TUNCER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Amaç: Metabolik sendrom tanısı alan bireylerde el osteoartritinin klinik ve radyolojik şiddetini ve serum rezistin düzeylerini belirlemek ve ayrıca beyaz yağ dokudan salınan bir adipositokin olan rezistin serum seviyelerinin el osteoartritinin klinik ve radyolojik şiddetine katkısını araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Çalışma, kesitsel bir çalışma olarak tasarlandı. Çalışmaya, metabolik sendrom ve el osteoartriti tanısı alan 29 hasta, metabolik sendromu olmayıp el osteoartriti olan 29 hasta ve 29 sağlıklı kontrol olmak üzere toplam 87 kişi dahil edildi. Her üç grup, 50-65 yaş arası kadın popülasyondan seçildi. El osteoartriti tanısı ACR tanı kriterlerine göre, metabolik sendrom tanısı NCEP-ATP III kriterlerine göre konuldu. Ağrı Likert skalasına göre, fonksiyon grip (kavrama) ve pinç (sıkıştırma) gücü ölçülerek, dizabilite Duruöz el skoru (DES) kullanılarak ve yapısal hasar OARSI atlası ile değerlendirildi. Ayrıca, üç grubun serum rezistin düzeyleri ELISA kiti kullanılarak ölçüldü. Bulgular: Metabolik sendromu ve el osteoartriti olan grup, metabolik sendromu olmayan ve el osteoartriti olan grup ve sağlıklı kontroller arasında hastalık şiddeti, fonksiyonel değerlendirme parametreleri, dizabilite skorları ve serum rezistin düzeyleri açısından fark yoktu. Metabolik sendromu olmayıp el osteoartriti olan grupta yapısal hasar daha şiddetliydi. Serum rezistin düzeyleri ile hastalık şiddeti, fonksiyonel değerlendirme parametreleri, dizabilite skorları ve yapısal hasar arasında da anlamlı bir ilişki bulunamadı. Sonuç: Metabolik sendromun, el osteoartriti klinik ve radyolojik şiddetine katkısı yoktur. Metabolik sendromlularda serum rezistin düzeyleri daha yüksek değildir. Serum rezistin düzeylerinin de el osteoartriti şiddeti üzerinde etkisi yoktur.
Özet (Çeviri)
Aim: To determine the clinical and radiological level of severity of hand osteoarthritis and serum resistin levels in patient diagnosed with metabolic syndrome and to investigate the contribution of serum resistin levels, an adipocytokine released from white adipose tissue, to the level of severity of hand osteoarthritis. Apparatus and method: This is a cross sectional study of a total of 87 people. 29 patients with diagnoses of both metabolic syndrome and osteoarthritis of the hand, 29 patients with a diagnosis of osteoarthritis of the hand but not metabolic syndrome and 29 healthy controls. All of those included in the study were female between 50 and 65 years of age. When determining the patients' suitability for the study the ACR diagnostic criteria for hand osteoarthritis and NCEP-ATP III criteria for metabolic syndrome were used. The Likert scale was used for determining levels of pain, functional grip and pinch were used to measure strength, the Duruöz hand score was used to determine the level of disability and the OARSI atlas was used to determine structural damage. For each group resistin levels were measured using an ELISA kit. Findings: There was no significant difference in disease severity, functionality, disability and serum resistin levels between the three groups. Structural damage was found to be more in the group with osteoarthritis of the hand but no diagnosis of metabolic syndrome. There was no significant link between serum resistin levels and disease severity, the parameters used for evaluation of functionality, disability scores and level of structural damage. Conclusion: Metabolic syndrome does not have an affect on the clinical and radiological severity of osteoarthritis of the hand. Serum resistin levels are not higher in the metabolic syndrome group. In addition, serum resistin levels do not have an affect on the severity of osteoarthritis of the hand.