Enerji piyasalarında türev araçlar ve muhasebesi
- Tez No: 417652
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET BAHA KARAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, İşletme, Energy, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Okan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Muhasebe Denetim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Günümüz dünyasında ülkelerin en büyük mücadelesi halen ekonomik güç olabilmek üzerinedir. Ekonomik gelişmenin en büyük pay sahibi ise Enerjidir. Ülkelerin politik ve ekonomik kararları Enerji fiyatları üzerinde dalgalanmalara sebep olmaktadır. Bu süreçte finansal sistemi etkileyen temel değişikliklerin başında türev piyasalar gelmektedir. Türev piyasalar, ekonomik dalgalanmalarda riskten korunma aracı olarak kullanılmaktadır. Bu çalışmada enerji piyasaları, enerji türev piyasaları, türkiyenin enerji piyasası ve elektrik borsası ile uluslararası elektrik borsaları ile karşılaştırması yapılmıştır. Ayrıca, türev uygulamalarının Türkiyedeki muhasebeleştirme uygulamaları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, countries are struggling on being dominant economic potential. The largest share of economic development is energy. Political and economic decisions of the country have led asurge in energy prices. In this process, derivative markets become the main basic variable affecting financial system.Derivative markets are used as a hedging instrument in economic fluctuations. In this study, the energy market, energy derivatives market and the electiricity market has been compared with international electiricity exchanges. In addition, the accounting treatment of derivative financial instruments in Turkey were examined