Enerji sektöründe alt piyasa olarak elektrik piyasalarının yapısı, işleyişi, türev finansal araçlar ve türkiye uygulamasi
The structure,operation,derivative financial instruments and turkey practise of electricity markets as sub-market of energy industry
  1. Tez No: 228070
  2. Yazar: NOYAN ALPER ÜNAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERCAN BAYAZITLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, İşletme, Energy, Business Administration
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: Muhasebe ve Finansman Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Dünya jeopolitiğinde enerji kaynaklarına hakim olmanın stratejik önemi gün geçtikçe artmaktadır. Enerji kaynaklarına hakim olmanın yanında enerjinin optimal ve rantabl kullanımı ile enerji kaynaklarının finans piyasalarına entegrasyonunun sağlanması da bir zorunluluktur. Doğal stratejik önemi bulunan ve enerji yolları üzerinde bulunan ülkemiz açısından da enerji piyasaları özel bir öneme haiz bulunmaktadır. Bu nedenle enerji sektöründe yaşanan bu sürecin objektif olarak finansal boyutta irdelenmesi ve ülkemize etkilerinin de nesnel bakış açısıyla ortaya konulması büyük önem arz etmektedir. Enerji piyasası, enerji kaynaklarına göre tasnif edilen çok geniş bir piyasayı tanımlamakta ve bir çok disiplini ilgilendirmektedir. Ancak tezimizin temel ilgi odağı; enerji piyasasının bir alt kolu olan elektrik piyasası ve elektrik piyasasının finans yönü olmuştur. Çalışmada bilhassa dünya ülkeleri uygulama pratiğine yön veren yasal düzenlemeler ve ülkemiz örnekleri değerlendirilmiş, istatistiksel sonuçlarla uygulamalar birlikte mukayese edilmiştir. Sonuçta, bu çalışmada elektrik piyasasında yaşanan gelişim ve dönüşüm süreci, bu süreçte ortaya çıkan finansal ilişkiler ve bunların ticari yansımaları, elektrik piyasasında finansal risk yönetimi ile bu sürecin ülkemizde ortaya çıkardığı ve gelecekte ortaya çıkması muhtemel sorunlar ve fırsatlar ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Controlling energy resources has had an increasing strategic importance in the world geopolitics gradually. As well as controlling, using the energy optimally and profitably and providing the integration of energy resources into the financial markets have a necessity. Energy markets have great strategic importance for our country as having natural strategic importance and being on the crossroad of the energy routes. Hence to examine this process in the energy sector in terms of financial extent and to expose possible effects to our country objectively are very significant. Energy markets describe a huge industry classified by the resources and concerns many scientific disciplines however the main interest of our thesis is the financial extent of the sub-market of the energy markets, the electricity market. The juridical regulations directing application in the countries and examples from our country are studied and statistical results and applications are compared together in this work. Consequently the improvement and transformation process of the electricity market, financial relations occurred in this process and their commercial reflections, financial risk management in this market and the problems caused by this process in our country and the possible threats and challenges that may occur in the future are exposed in this thesis.