Vattel'in Hukûk-ı Nâs adlı eserinde Doğal Hukuk
Natural Law in Vattel's Law of Nations
- Tez No: 417778
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. CAHİD ŞENEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Hukuk, Philosophy, Law
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
Bu tezde filozof Emer de Vattel'i ve Hukûk-ı Nâs adlı eserini Türk düşüncesindeki karşılıklarıyla incelemeye çalıştık. Vattel'in Türk kamuoyunda bilinmeyen şahsını, felsefesini ve eserini tanıtmak öncelikli bir hedefti. Ardından Türk düşüncesinde eserin çevirisini ve mütercimini araştırdık. Doğal hukuk kuramının bir temsilcisi olan Vattel, uluslararası hukuku doğal hukuk çerçevesinde sunmaktadır. Bunu yaparken uygulanabilir öğütler verip, herkesin üzerinde uzlaşabileceği kurallar ortaya koymaktadır. Bu sebeple, felsefe tarihinde olduğu kadar hukuk tarihinde de yer almıştır. Türk düşüncesindeki ilahi adaletin batıda farklı bir terennümünü verdiğini düşünerek aradaki benzerlikleri sergiledik. Türk düşüncesinde hukukun temsilcisi sayılan Namık Kemal'de birebir aynı ifadeler gördük. Namık Kemal'in şahsına odaklandık ve eserdeki fikirlere mukabil onun hukuk düşüncesini işledik. Hukuk felsefesi, doğal hukuk kuramı, uluslararası hukuk düşüncesinde Vattel'in yeri, Vattel'in hayatı, çalışmaları ve felsefedeki konumu gibi elzem bilgiyi sunmak istedik. Osmanlıca yayımlanan cildi inceleyerek, Osmanlı düşüncesine arz edilen fikirleri gösterdik. Nihayetinde İslâm ve Osmanlı hukukunun eserdeki mukabil düşüncelere nazaran anılmasına ve bizde doğal hukukun temsilcisi olan Namık Kemal'in idrak edilmesine çabaladık. KEY WORDS Registered Share Capital, Capital Increase, Decisions of the Board of Directors,Cancellation of Board Decisions.
Özet (Çeviri)
In this thesis, we tried to investigate Emer de Vattel's book, Law of Nations and its equivalents in Turkish tought. Introducing Vattel's personality, philosophy and works which are unknown to Turkish public opinion, was a primary object. Afterwards, we've studied the book and the author. As a follower of natural law theory, Vattel presents the international law in a natural law frame. While doing this, he preaches applicable advices and sets up rules that anyone could settle with. Because of that, he is recorded in history of law, as much as he is in the history of philosophy. Taking it as a different expression of divine justice which is prevalent in Turkish tought, we've showed the similarities among them. We saw one to one alike sentences in Namık Kemal who is consiedered representative of natural law in Turkish tought. We focused on Kemal's personality and studied the ideas in the book in response to Namık Kemal's legal theory. We wanted to present the most necessary information about philosophy of law, natural law theory, Vattel's status in international law thought, Vattel's life, his Works and his philosophical standing. With studying the volume, which is published in Ottoman Turkish, we pointed out the ideas that supplied to Ottoman thought. Eventually, we attempted to mention Islamic and Ottoman law in regard to equivalent ideas at the book and tried to realize our natural law representative, Namık Kemal.