Arapça ve İngilizce bağlaçların karşıtsal çözümleme yöntemiyle incelenmesi
Examination of Arabic and English conjunctions by contrastive analysis method
  1. Tez No: 417933
  2. Yazar: FİGEN KERVANKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DURSUN HAZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eğitim ve Öğretim, Linguistics, Eastern Linguistics and Literature, Education and Training
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arap Dili ve Belagatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Çalışmamızda dilbilimin bir dalı olan karşıtsal çözümleme yönteminden hareketle Arapça ve İngilizcedeki bağlaçları inceledik. Karşıtsal çözümlemenin tanımıyla giriş yaptığımız çalışmamızın birinci bölümünde Arapçadaki bağlaçları, ikinci bölümünde ise İngilizcedeki bağlaçları ele aldık. Üçüncü bölümde iki dilin bağlaçları arasındaki benzerlik ve farklılıkları tespit ettik; bu farklılıklardan hareketle yabancı dil olarak İngilizce öğrenmek isteyen Arap öğrencilerin öğrenim sürecinde karşılaşması muhtemel güçlükleri öngördük. Bu güçlüklerin üstesinden gelmek için birtakım çözüm önerileri sunmak suretiyle eğitim sürecinin öğrenci ve öğretici açısından daha verimli işleyeceği sonucuna vardık. Arapça bağlaçların anlatımında Ahmed Tahir Hasaneyn ve Neriman Naili El Varraki'nin kaleme aldığı Edevâtu'r-Rabt fi'l-Arabiyyeti'l-Muâsira; İngilizce bağlaçların anlatımında Randolph Quirk, Sidney Greenbaum, Geoffrey Leech ve Jan Svartvik'in kaleme aldığı A Comprehensive Grammar of the English Language adlı kitaplardan temel başvuru kaynağı olarak faydalandık. Arapça bağlaç örneklerini mümkün olduğu ölçüde Kur'an-ı Kerim'den vermeye gayret ettik. Aynı şekilde İngilizcedeki bağlaç örneklerini dil sınavlarındaki önemine binaen çıkmış sorulardan seçmeye özen gösterdik. Çalışmanın, yabancı dil eğitimine olumlu bir katkıda bulunması ve bu alana ilgi duyan herkese faydalı olmasını temenni ederiz.
Özet (Çeviri)
In our study, conjunctions in Arabic and English were analyzed basing on the contrastive analysis method which is a branch of linguistics. In the first chapter which we preface with the definition of contrastive analysis Arabic conjunctions, and in the second chapter English conjunctions were examined. In the third chapter similarities and differences between conjunctions of two languages are presented. Moving by these differences, possible difficulties in learning process were estimated for Arab students who want to learn English as a foreign language. By means of offering solutions to overcome these difficulties, it was concluded that educational process will work more efficiently in terms of students and teachers. In expression of Arabic conjunctions, we benefited from the book The Connectors in Modern Standard Arabic by Ahmed Taher Hassanein and Nariman Naili Al-Warraki; and also in expression of English conjunctions benefited from the book A Comprehensive Grammar of the English Language by Randolph Quirk, Sidney Greenbaum, Geoffrey Leech and Jan Svartvik as basic reference materials. We tried to exemplify Arabic conjunctions from the Holy Quran as possible. Similarly, we tried to give examples of English conjunctions from the retired questions considering their importance in language tests. We expect that this study will have a positive contribution in foreign language education and be useful to anyone interested in this field.