Afganistan'a yapılan dış müdahaleler ve ülkede bitmeyen etnik meseleler
Foreign interventions and unending ethnic strife in Afghanistan
  1. Tez No: 417942
  2. Yazar: QUDRATULLAH CHAQMAQ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İBRAHİM KÖREMEZLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu tez Afganistan'da etnik gruplar arasındaki ihtilaflar ile dış müdahaleler arasındaki ilişkiyi incelemektedir. Bu doğrultuda 1979 yılındaki SSCB'nin Afganistan müdahalesinden günümüze kader Afganistan'da etnik gruplar arasındaki sorunlar ve bu sorunların kaynakları tartışılmıştır. Birinci bölüm Afganistan'ın idari yapısı ve bu idari yapının hangi esasa göre tesis edildiğini açıklamaktadır. Afganistan'da yaşayan pek çok etnik grup bulunmakta ve bu etnik gruplar farklı bölgelerde yoğunlaşmaktadır. Bu durumun da idari yapı üzerinde etkisi bulunmaktadır. İkinci bölümde Afganistan'ın etnik yapısı üzerinde durulmuş; etnik grupların özellikleri, tarihleri ve birbirleri ile münasebetleri incelenmiştir. Üçüncü bölüm Afganistan'a yapılan dış müdahalelerin etnik gruplar üzerindeki etkilerini tartışmıştır. Bu bölümde ayrıca iç savaşın çıkışı ve iç mücadelelerin etnik gruplar arasındaki ilişkiler üzerindeki olumsuz etkileri incelenmiştir. Dördüncü bölümde ise 11 Eylül sonrası Afganistan'da kurulan yeni hükümet ve yeni anayasanın etnik gruplar arasındaki sorunların giderilmesi ve ulusal bir devletin inşası konusundaki etkileri üzerine bir sonuca ulaşmak için çaba harcanmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis tries to explain the relations between the ethnic problems and foreign interventions in Afghanistan. From the Soviet invesion of Afghanistan in 1979 up to present the ethnic conflicts and their core reasons have been discussed. In the first chapter, the administrative structure of Afghanistan has been clarified. In the second chapter, ethnic composition of Afghanistan is explained, and historical evolution of ethnic groups and their current political and social peculiarities have been elaborated. In the third chapter, foreign interventions into the country and their very impacts on the ethnic groups have been analyzed. The unending civil war is also discussed in this chapter. Fourth chapter is on the post 9/11 events and the American invesion of Afghanistan. This chapter concentrates on the problems of establishing a sovereign national Afghan state and possibility of finding a solution for ethnic problems in Afghanistan.