Örgüt kültürü ve iç denetim etkileşimi: BİST'e yönelik bir araştırma
The interaction between organizational culture and internal auditing: A research on BIST
  1. Tez No: 417941
  2. Yazar: ÖZLEM KURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA MÜNEVVER YILANCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Günümüzün artan rekabet koşulları işletmelerin faaliyetlerini etkili ve verimli bir şekilde kullanma ihtiyaçlarını daha da arttırmıştır. İşletmelerin etkinliğinin ve verimliliğin sağlanmasında iç denetim önemli bir yer tutmaktadır. İşletmelerde önemli kararların alınması ve alınacak tedbirlerin belirlenmesi sırasında yönetime yol gösterici olma gibi önemli bir görev yürüten iç denetim, faaliyetlerini örgütün tümüyle etkileşim halinde sürdürmektedir. Bu nedenle, iç denetim işletmede hakim olan kültürden etkilenecektir. Çalışma örgüt kültürünün iç denetim üzerine etkisini ortaya koymak üzere gerçekleştirilmiştir. Bu amaçla Borsa İstanbul'da işlem gören işletmeler üzerinde bir araştırma yapılmış ve araştırma sonuçları SPSS 20.0 ile analize tabi tutulmuştur. Araştırmada güvenirlilik analizi, faktör analizi, korelasyon analizi ve regresyon analizlerine yer verilmiştir
Özet (Çeviri)
In today's increasingly competitive conditions the activities of the company has increased the need to use effective and efficient manner. Internal auditing plays a significant role ensuring the effectiveness and efficiency of business. Internal auditing carry out an important task to guide the management while taking important decisions and determining the precaution to be taken in organizations and operate the activities with all the organization by interacting. Therefore, internal auditing will be affected by the culture prevailing in organization. This study was conducted to demonstrate the impact of organizational culture on internal auditing. To this end, a research was done on Borsa İstanbul (BIST) and the results analyzed with SPSS 20.0. In the research the reliability analysis, factor analysis, correlation analysis and regression analysis were performed.