Avrupa Birliği ve Türk Hukukunda yabancıların uluslararası korunması
International protection of foreigners in European Union and Turkish Law
  1. Tez No: 417969
  2. Yazar: MEHMET KAVUK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ KEMAL YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Hukuku ve Avrupa Birliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Yabancıların durumuna ilişkin hukuki gelişmeler uluslararası müşterek katılım ve anlaşmalarla temin edilmektedir. Bu bağlamda Birinci Bölümde Yabancılar Hukuku'nun tanımı ve Özel Hukuk, İç Hukuk gibi diğer Hukuk branşlarıyla olan ilgisi incelenmiştir. Uluslararası Koruma Kanunu çerçevesinde belirlenen ve korumadan yararlanabilecek kişilerin özellikleri ve Uluslararası Koruma Uygulamalarının tarihsel gelişimi açıklanmıştır. İkinci Bölümde Uluslararası Koruma Kurumu incelenmiş, tanımı yapılmış ve bu korumadan yararlanmak için gerekli olan koşullar, başvuru ve değerlendirme süreci ile ilgili bilgilere yer verilmiştir. Üçüncü Bölümün kapsamı ise, Mültecileri konu alan ve uluslararası alanda imzalanmış anlaşmalardan bazıları ve bu anlaşmaların içerikleri ile ilgili açıklamaları içermektedir. Bunu takip eden aşamada ise Avrupa Müktesebatı doğrultusunda mülteci ve sığınmacılar için Türkiye'nin milli eylem planı açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
Legal activities regarding foreigners are ensured with international cooperation and agreements. In this sense, Part One focuses on the definition of Law on Foreigners and its ties with other branches of Law such as Private and Domestic Law. It explains the features of people who are eligible to avail themselves of protection within the framework of Law on International Protection and the historic development of International Protection Practices. Part Two defines and elaborates on Law on International Protection, providing information about conditions for eligibility, applications, and assessment phase. Part Three contains some international agreements regarding Refugees and explanations of the content of these agreements. The following phase reveals Turkey's national action plan for refugees and asylum-seekers in line with the EU acquis.