Havale kurumu
Committal institution
- Tez No: 417970
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN HATEMİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Elinizde bulunan tez çalışmamın konusunu hukukumuzda yaygın olarak işlerliği bulunan ve 6098.s Türk Borçlar Kanunu madde 555-560 arasında düzenlenmiş olan“havale”kurumu oluşturacaktır. Mevcut çalışmamı oluştururken havale kurumunu daha iyi anlayabilmek ve anlatabilmek adına hem 6098 sayılı Türk Borçlar Kanunu hemde 818. Sayılı eski Borçlar Kanununda(m.457-460) yararlanmış bulunmaktayım. Buna mukabil bahsi geçen kurumun kökeninin anlaşılması için ise Roma Hukuku ve İslam Hukukunda da havalenin kullanılış şekli ve içeriğine başvurarak çalışmanın alt yapısını güçlendirmeyi hedefledim. Çalışmamın konusu olan havaleyi dört bölüm halinde açıklamaya çalıştım. Öncelikli olarak; havalenin tanımı, sözlükteki yeri, tarihsel gelişimi, ikincil olarak; havale ile ilgili görüşler, hukuki niteliği, benzer hukuki işlemler, devamında; havalenin hükümleri ve ilkeleri, son kısım ise havalenin sona ermesini açıklamaktadır.
Özet (Çeviri)
Our working thesis the subject of the legal system in your hand with common functionality and 6098.s 555-560 arranged between the Turkish Code of Obligations substance“transfer”will create institutions. In order to better understand and explain the current work while creating my referral agency No. 6098 and No. 818 of Turkish Code of Obligations and the old Obligations Act (m.457-460) I have been benefited. Correspondingly bet for understanding the origins of the institution referring to the Roman Law and Islamic Law in the manner in which the remittance and the content we aim to strengthen the infrastructure work.The transfer which is the subject of my work I tried to explain in four chapters. Primarily; The definition of transfer, its place in the dictionary, its historical development, as secondary; opinions about the transfer, the legal nature of similar legal actions in progress; provisions and principles of the transfers, the last part describes the end of the transfer.