The relationship between human capital and economic growth: The case of Turkey 1980-2013
Beşeri sermaye ve ekonomik büyüme ilişkisi: Türkiye örneği 1980-2013
  1. Tez No: 418006
  2. Yazar: AYŞENUR KARAKAŞ AYDINBAKAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FUAT ERDAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Beşeri sermayenin ekonomik büyüme üzerindeki etkisi içsel büyüme modellerinde önemle vurgulanmıştır. Bu tezde, 1980 ve 2013 yılları arasında Türkiye'deki beşeri sermaye ve ekonomik büyüme arasındaki ilişki zaman serisi analizi ile incelenmiştir. İş gücü başına düşen gayri safi yurtiçi hasıla (GSYİH) bağımlı değişken olarak kullanılmıştır. Bağımsız değişken olarak iş gücü başına düşen sermaye stoğu ve beşeri sermaye endeksi seçilmiştir. İlköğretim, lise ve yükseköğretimdeki öğrenci sayıları, lise ve yükseköğretim kayıt oranı, kamu sağlık harcamalarının gayri safi yurtiçi hasıla (GSYİH) içindeki payı, toplam sağlık harcamalarının gayri safi yurtiçi hasıla (GSYİH) içindeki payı, doğumda yaşam beklentisi, kişi başına düşen sağlık kurumu sayısı, kişi başına düşen hastanelerdeki yatak sayısı, kişi başına düşen sağlık personeli (hekimler, dişçiler, hemşireler, ebeler, eczacılar, sağlık memurları) sayısı, kişi başına düşen gazete sayısı, kişi başına düşen kütüphane sayısı, kişi başına düşen kitap sayısı, kişi başına düşen telefon hattı sayısı beşeri sermayenin göstergeleri olarak seçilmiştir. Bu göstergelerden eğitim, sağlık ve sosyo-kültürel endeksler oluşturulmuş ve bunlar biraraya getirilerek beşeri sermaye endeksi kurulmuştur. Değişkenlerin durağanlık derecelerini belirlemek için birim kök testi kullanılmıştır. Değişkenler arasındaki uzun dönemli ilişki Johansen eşbütünleşme testiyle incelenmiştir. Yıllık veriler kullanarak 1980 ve 2013 yılları arasında Genelleştirilmiş Momentler Metodu ile bir büyüme modeli tahmin edilmiştir. Ekonometrik analizin sonucunda, 1980 ve 2013 yılları arasında Türkiye'de iş gücü başına düşen gayri safi yurtiçi hasıla (GSYİH), iş gücü başına düşen sermaye stoğu ve beşeri sermaye endeksi arasında uzun dönemli ilişki olduğu belirlenmiştir. Genelleştirilmiş Momentler Metoduyla (GMM) tahmin edilen model, iş gücü başına düşen sermaye stoğunun ve beşeri sermaye endeksinin iş gücü başına düşen gayri safi yurtiçi hasılayı (GSYİH) anlamlı ve pozitif yönde etkilediğini ortaya koymuştur. Tahmin edilen model ayrıca iş gücü başına düşen sermaye stoğunun, iş gücü başına düşen gayri safi yurtiçi hasıla (GSYİH) üzerindeki etkisinin, beşeri sermaye etkisinden daha fazla olduğunu ortaya çıkarmıştır.
Özet (Çeviri)
The effect of human capital on economic growth has widely acknowledged by the endogenous growth theory. The relationship between human capital and economic growth is analyzed for Turkey between 1980 and 2013 in this thesis by using time series analysis. Gross domestic product (GDP) per labor is chosen as the dependent variable. Capital stock per labor and human capital index are used as the independent variables. The number of students in primary education (primary and secondary school), high school (general and vocational high school) and higher education (university), high school (general and vocational high school) enrollment rate and higher education (university) enrollment rate, public spending on health as a share of gross domestic product (GDP), total spending on health as a share of gross domestic product (GDP), life expectancy at birth, the number of health institution per person, the number of bed in hospitals per person, the number of healthcare personnel (physicians, dentists, nurses, midwives, pharmacists, health officers) per person, the number of newspaper per person, the number of library per person, the number of book per person, telephone line per person are selected as components of human capital. Education, health and socio-cultural indices are constructed and then they are aggregated by unweighted average in order to obtain human capital index. Unit root test is used to determine stationarity levels of the variables. The long-run relationship amongst the variables is examined by Johansen cointegration test. A growth model is estimated by Generalized Method of Moments (GMM) by using annual data from 1980 to 2013. As a result of the econometric analysis, the long-run relationship between gross domestic product (GDP) per labor, capital stock per labor and human capital index in Turkey between the years 1980 and 2013 is determined. The estimated model by GMM reveals that capital stock per labor and human capital index significantly and positively affect gross domestic product (GDP) per labor. The results also find out that the effect of capital stock per labor on gross domestic product (GDP) per labor is higher than the effect of human capital index.