Fotoğrafik görüntü düzenlemede altın oranın etkileri
The effects of the golden ratio on the photographic image arrengement
  1. Tez No: 418021
  2. Yazar: KIVANÇ ŞEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET BEYHAN ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fotoğraf Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Fotoğraf Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 189
Özet
“Fotoğrafik Görüntü Düzenlemede Altın Oran'ın Etkileri”başlıklı bu yüksek lisans tez çalışmasının amacı, fotoğraf sanatında kompozisyon ya da görüntü düzenleme kavramı, fotoğrafın oluşturulması esnasında altın oranın etkilerinin belirlenmesi üzerinedir. İnsanların sanat yapıtı ile karşı karşıya geldiğinde onu algılama ve yorumlama süreçlerinde estetik beğenisi üzerine durulmuş ve bu süreçte sanat yapıtının estetik değerleri altın oran açısından irdelenmiştir. Resim, heykel, mimari ve fotoğraf gibi farklı sanat dallarında kompozisyon çeşitlerine yer verilmiş ve bu kompozisyonları meydana getiren özellikler dikkate alınarak bu sanat dallarına ait bazı sanat yapıtlarının estetik açıdan değerlendirmesi yapılmıştır. Altın oran bağlamında ele alınan bu yapıtların teknik, içerik ve estetik açıdan çözümlemeleri yapılmıştır. Başta fotoğraf sanatı olmak üzere diğer sanatlarda kompozisyonun altın orana uygun şekilde üretildiğinde sanat yapıtının hem üretim sürecinde hem de izleyici üzerinde daha yetkin olduğu ve daha etkili bir şekilde algılanabildiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this post graduate thesis entitled“The Effects of the Golden Ratio on The Photographic Image Arrangement”is about composition and image arrangement in art of photography and determining the esthetical value of golden ratio in the arrangement period of photography. It was highlighted, in the period of perception and interpretation of the produced photograph, viewers' vision about the esthetical admiration.In this study it was mentioned about the types of composition in several branches of art and several artworks were evaluated. These artworks especially in art of photography were evaluated in terms of golden ratio, contents, technical and esthetical value. As a result photographic artworks which are produced in accordance with the composition of the golden ratio are detected to be more influential.