Ortaokul Türkçe ders kitaplarının değer iletimi açısından incelenmesi
Examination of secondary school Turkish course books in terms of value transmission
  1. Tez No: 418028
  2. Yazar: MÜŞERREF AYTEKİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NEVİN AKKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkçe Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
Bilimsel ve teknolojik gelişmelerin giderek arttığı günümüz toplumunda insani değerler giderek azalmaktadır. Akılcılığa önem verirken sevgi, saygı, hoşgörü, çalışkanlık, dürüstlük gibi değerleri yitirmeyen bireylerin yetişmesi hem bireysel hem de toplumsal açıdan büyük bir önem arz etmektedir. Bireysel ve toplumsal açıdan gelişimin sağlanabilmesi için kültürel ve evrensel değerlere verilen önemin artması gerekmektedir. Eğitim-öğretim sürecinin vazgeçilmez birer parçası olan ders kitapları değer iletimi konusunda önemli bir yere sahiptir. Ders kitaplarında yer alan ve Türkçe'nin her türlü imkânından ve söz varlığı zenginliğinden yararlanılarak oluşturulmuş olan edebi eserler yoluyla milli ve evrensel değerlerin kazanılması sağlanmaktadır.Değer iletiminde önemli bir işleve sahip olan okulun, öğretim programının, örtük programın ve programın yansımaları olan ders kitaplarının değer iletimi açısından incelenmesi gerektiği düşünülmektedir. Buna dayanarak Türkçe ders kitaplarının değer iletimi açısından incelenmesinin bireysel ve toplumsal gelişim açısından önemini belirlemek gerekmektedir. Bu çalışmada Milli Eğitim Bakanlığına ait ortaokul Türkçe ders kitaplarının değerler iletimi açısından incelemesi yapılmıştır. Milli Eğitim Bakanlığına bağlı ders kitaplarının seçilmesinin sebebi ülke genelinde birçok okulda bu kitapların kullanılması ve Türkçe ders kitaplarının öğretim materyali olmasının yanında değer iletimini sağlayan önemli kaynaklardan olmasıdır. Çalışmada Milli Eğitim Bakanlığına bağlı olarak hazırlanmış ders kitaplarındaki metinler Schwartz'ın Değerler sınıflandırmasına göre incelenmiştir. Metinler doküman analizi ve betimsel analiz yöntemiyle incelenmiştir. Çalışma beş bölümden oluşmaktadır. Bu bölümler; giriş, ilgili yayın ve araştırmalar, yöntem, bulgular ve yorumlar ve sonuç bölümüdür.
Özet (Çeviri)
In todays society, scientific and technological advances have been increasing but humanitarian values are gradually decreasing. Growing individuals who not only consider rationalism, but also don't lose values like love, respect, tolerance, diligence and honesty is both individually and socially important. In order to have individual social advances, cultural global values should be given more importance.Essential part of education progress, textbooks, have an important role in value transmission. National and global values are gained by literary works, which have been generated thanks to textbooks and Turkish vocabulary wealth. It is thought that the school, the curriculum, the implicit program and the reflection of the program, textbooks, which have an important function in value transmission, should be reviewed in terms of value transmission. As a result of this, the importance of reviewing Turkish textbooks in terms of individual and social advance should be determined. In this study, Turkish textbooks of the subsidiary secondary schools of the Ministry of Education were reviewed in terms of value transmission. The textbooks of the Ministry of Education were chosen because they are used in many schools throughout the country, and they are the materials of the Turkish education, as well as important source for value transmission. In the study, the texts in the textbooks of the Ministry of Education were reviewed according to the classification of values by Schwartz. Document analysis and description analysis methods were applied while reviewing the texts. The study is consisted of five chapters. These chapters are introduction, relevant publications and researches, method, remarks and conclusion.