Öğretmenlere göre mobbing olarak algılanan yönetici davranışları ve bunlarla başa çıkma yolları
The behaviours of the administrators perceived as mobbing by teachers and coping strategies
  1. Tez No: 418041
  2. Yazar: HAYRİYE SELİN GEZER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İDRİS ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Mobbing (yıldırma); genellikle bir ya da birkaç kişiye yönelik olan, kişiyi savunmasız bir duruma getirmek ve dışlanmasına sebep olmak amacıyla gerçekleştirilen düşmanca ve ahlak dışı davranışları içermektedir. Uzun bir süre ve sıklıkla sürmesi halinde psikolojik, psikosomatik rahatsızlıklar ve sosyal dışlanmayla sonuçlanabilir. Bu araştırmanın amacı; 2014-2015 Eğitim-Öğretim yılında İzmir İli, Bergama İlçesinde resmi ilköğretim ve ortaöğretim okullarında görev yapmakta olan öğretmenlere göre mobbing (yıldırma) olarak algılanan yönetici davranışlarını ve öğretmenlerin bu davranışlar ile başa çıkma stratejilerini saptamaktır. Araştırma evreni olan Bergama ilçesindeki resmi ilköğretim ve ortaöğretim okullarında toplam 1062 öğretmen görev yapmaktadır.Araştırmanın örneklemi, evrenden rastgele seçilmiş 17 ilköğretim ve 6 ortaöğretim okulunda görev yapmakta olan toplam 628 öğretmenden oluşmaktadır.
Özet (Çeviri)
Mobbing, intimidation, includes hostile and unethical behaviour towards generally one individual by one or rarely a few individual with the aim of push him/her into a defenceless position and expulsion. If it lasts for a long time and it is frequent, it results in psychological, psychosomatic problems and social misery.The purpose of this study; to determine behaviours of administrators percieved as mobbing by the teachers working public elementary and secondary school in Bergama in 2014-1015 education year and the ways of these teachers coping with these behaviours. The population of study consitute 1062 teachers working in public elementary and secondary schools in Bergama. The sample of this study consist of 628 teachers selected by the researcher randomly from 17 primary and 6 public secondary schools.