Beden eğitimi öğretmen adaylarının özel gereksinimli öğrencilerin kaynaştırma programlarına yönelik görüşlerinin değerlendirilmesi
The evaluation of the views of physical education teacher candidates regarding mainstreaming curriculum for students with special needs
  1. Tez No: 418040
  2. Yazar: FEVZİ ÖZKULOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HATİCE ZEKAVET KABASAKAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Eğitim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu araştırma ile beden eğitimi öğretmen adaylarının özel gereksinimli öğrencilerin kaynaştırma programlarına yönelik görüşlerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır.Araştırmada betimsel türde tarama (survey) modeli kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemini; Afyon Kocatepe Üniversitesi ve Dokuz Eylül Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği bölümlerinde eğitim görmekte olan beden eğitimi öğretmen adayları oluşturmuştur.Araştırmada, Aksüt, M., Battal, İ. ve Yaldız, F. (2005) 'nin“Eğitim Fakültesi Sınıf Öğretmeni Adaylarının Kaynaştırma Eğitimine İlişkin Yeterlilikleri ”konulu araştırmada geliştirilip kullanılan“Kaynaştırma Eğitimi Anketi”ve araştırmacı tarafından geliştirilen“Kişisel Bilgi Formu”kullanılmıştır. Elde edilen verilerin analizinde SPSS programından yararlanılmıştır.Öğretmen adaylarının kaynaştırma eğitimine ilişkin yeterlilikleri ile yaş, cinsiyet, medeni durum, ailelerinde engelli birey olup olmama, özel eğitim ve kaynaştırma eğitimi alıp almama arasında anlamlılık incelenmiştir.Araştırma sonucunda; öğretmen adaylarının kaynaştırma eğitimine ilişkin yeterlilikleri ile yaş, özel eğitim ve kaynaştırma eğitimi alma arasında farklılık anlamlı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to evaluate physical education teacher candidate's opinions relating to the students who has special needs in their inclusive education.In this research, descriptive survey model was used. The samples was formed from the information gathered from the candidate physical education teachers who continue their courses in physical education departments of DokuzEylül University, İzmir and Kocatepe University, Afyon, Turkey.The Survey of Inclusive Education which was developed and used in Aksüt, M., Battal, İ. ve Yaldız, F.'s (2005)“The Competence of Class Master Candidates in Faculties of Education on Inclusive Education”and the Personal Verse Form that was developed by the researchers was used in this research. Analysing the gathered information is done by using SPSS software.The co-relation amongst the teacher candidates' competence in inclusive education and their age, gender, marital status, having a handicapped person in their families, receiving special and inclusive education has been examined.As the result of the research, the difference between teacher candidate's competence in inclusive education and their age, receiving special or inclusive education is found to be worth considering.