Trakya Paşaeli Cemiyeti ve Lüleburgaz–Edirne Kongreleri
The Trakya Paşaeli Association and Congresses of Lüleburgaz - Edirne
- Tez No: 418090
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BÜLENT ATALAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 214
Özet
XIV. ve XV. yüzyıldaki fetihler ile tam bir Türk yurdu haline gelen Trakya'nın siyasî ve coğrafi bütünlüğü Balkan Savaşı (1912-1913) sonunda bozulmuş, Meriç nehri esas olmak üzere Batı Trakya ve Doğu Trakya şeklinde iki Trakya ortaya çıkmıştır. I. Dünya Savaşı'nda İttifak Bloğunda yer almak mecburiyetinde kalan Osmanlı Devleti, Mondros Mütârekesi ile savaştan çekilmiştir. Ülke, yapılmış olan gizli antlaşmalara göre işgal edilip paylaşılırken Trakyalı Türkler harekete geçerek Millî bir cemiyet olan Trakya Paşaeli Cemiyetini kurmuşlardır. Düzenledikleri kongreler ile teşkilâtlanmayı ve direnişi hayata geçirmişlerdir. Temmuz 1920'de Doğu Trakya'nın Yunan ordusu tarafından işgal edilmesinden sonra da oluşturdukları silahlı milis kuvvetleri ile İğneada, Dereköy, Saray, Çerkezköy, Vize, Pınarhisar, Kırklareli, Muratlı, Babaeski ve Edirne dolaylarında Yunan askerlerine ve Rum çetelerine karşı aylarca mücadele etmişlerdir.
Özet (Çeviri)
The political and geographic integrity of Thrace, which became a part of Turkish country in the course of time, deteriorated at the end of the Balkan war (1912-1913). The Meriç River being its main part, Thrace was divided into two: West Thrace and East Thrace. Taking place near alliance countries and defeated, The Ottoman Empire drew back the war with Mondros Truce. While the country was being occupied and shared according to secret treaties, the Thracian patriots, taking action, founded the Association of Trakya-Paşaeli, which was the first national association. They also pioneered the resistance and organization in the congresses they arranged. After East Thrace was conquered in June 1920 by the Greek Army, they struggled against the Greek soldiers and gangs for months in İğneada, Dereköy, Saray, Çerkezköy, Vize, Pınarhisar, Kırklareli, Muratlı, Babaeski and Edirne by forming armed militia forces.