Türkiye'de enerji ithalat giderlerinin ekonomik büyümeye etkisi
Impact on economi̇c growth of energy i̇mport expenses i̇n Turkey
  1. Tez No: 418091
  2. Yazar: HAVVA GÜLTEKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ADİL OĞUZHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, Econometrics
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ekonometri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 177
Özet
Türkiye'de Enerji İthalat Giderlerinin Ekonomik Büyümeye Etkisi başlıklı bu tezin amacı nedensellik ve VAR analizi yöntemleri kullanılarak enerji ithalat giderleri ve ekonomik büyüme arasındaki karşılıklı etkileşimi araştırmaktır. Bu amaçla 1998:01 ve 2014:12 dönemine ait üçer aylık Gayri Safi Yurtiçi Hasıla ve toplam enerji ithalatı verileri derlenerek iki değişken arasındaki ilişki test edilmiştir.Çalışmada, enerji ve enerji kaynakları tanımları yapılarak, Dünyada ve ülkemizde bu enerji kaynaklarının durumu ele alınmıştır. Enerji konusunda Dünya'daki ülkelerin ve Türkiye'nin izlemiş olduğu politikalar ayrıntılarıyla açıklanmıştır. Sonuç olarak ülkemiz politikalarına kaynak teşkil edecek şekilde enerji ithalatı ve ekonomik büyüme arasında uzun dönemli ilişki saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Impact on Economic Growth of energy import expenses in Turkey, the aim of this thesis entitled causality and import energy costs by using VAR analysis methods and to investigate the interaction between economic growth. For this purpose, 1998: 01 and 2014: the quarterly Gross Domestic Product and total energy imports data compiled by the 12 periods tested the relationship between the two variables. In this study, energy and resources definitions made in the world and our country is discussed the status of these energy sources. Energy policies to be followed are described in detail in the countries in the world and Turkey. As a result of the country's policies to serve as sources of energy imports and economic growth it was determined long-term relationships.