Kişilik özelliklerinin örgütsel intikam niyetine etkisinde örgüt iklimi ve bağlamsal performansın rolü
The role of organizational climate and contextual performance to the effects of personal traits on organizational revenge intention
- Tez No: 418089
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKNUR KUMKALE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 275
Özet
Araştırmanın amacı tekstil ve hazır giyim üretim işletmelerinde çalışan işgörenlerde kişilik özelliklerinin örgütsel intikam niyetine etkisinde örgütsel iklimin aracı ve bağlamsal performansın düzenleyici rolünü ortaya koymaktır. Bu amaç için, araştırmanın tüm değişkenleri ile ilgili literatür taraması yapılmıştır. Uygulama kısmında, 847 işgören ile yapılan anket çalışması SPSS ve AMOS programları ile değerlendirilmiştir. Öncelikle değişkenlerin faktör analizleri gerçekleştirilmiş ve güvenilirlikleri sınanmıştır. Demografik ve sosyo-ekonomik faktörlerin değişkenlerle farklılaşma durumu incelenmiştir. Son olarak hipotezlerin sınanması için aracı ve düzenleyici değişken etkileri irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of the study is to determine the role of organizational climates mediator and contextual performances moderatör, in the effects of personal traits on organizational revenge ıntention in those employees working in textile manufacturing plant. For this purpose, literature review was made on all variables of research. In the Applications section, the survey which was conducted with 847 employees was analyzed with SPSS and AMOS programs. First, factor analyses of the variables were performed, and reliability were tested. The differentiation state of Demographic variables and the socio-economic factors were examined. Then, in order to test the hypothesis, mediator and moderator variables effects were examined.