Folklor ve metinlerarasılık bağlamında İsmet Özel'in Bir Yusuf Masalı adlı eserinin incelenmesi
Analysis of İsmet Özel's Bi̇r Yusuf Masalı in the context of folklore and intertextuality
- Tez No: 418096
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SELMA SOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Bilimi (Folklor), Türk Dili ve Edebiyatı, Folklore, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Bu tezde, İsmet Özel'in“Bir Yusuf Masalı”adlı eseri metinlerarası ilişkiler açısından incelenmiş, Hüsnü Yusuf adlı masal üzerinden kurduğu ana-metinsellik ilişkisi, masal türünün özellikleri ve metinlerarasılığın modern öznellik karakteristiğiyle birlikte değerlendirilmiştir. Metinlerarasılığı bir olgu olarak yazar-eser ilişkisi açısından mümkün kılan“transpozisyon”durumunun, konuyla ilgili Türk edebiyatı alanında yapılmış diğer çalışmalarda göz ardı edildiği saptanmıştır. Bu nedenle metinlerarasılık terimi ekseriyetle yapıtlar arasında her türden benzerlik ilişkisini kapsayacak şekilde kullanılmıştır. Bu çalışmada metinlerarasılık teori/praksis etkileşimi açısından Türk edebiyatı özelinde doğru bir tarihsellikle ilişkilendirilmiş, bir okuma yöntemi olarak folklorik anlatılar üzerinde uygulanabilirliği araştırılmıştır. Çalışmada ayrıca Bir Yusuf Masalı'nda yenidenyazıma tabi tutulan Hüsnü Yusuf masalının, kazanmış olduğu yeni anlam ve açığa çıkarılan ontik bilgi yapısı üzerinden, masal türüne ait yeni yorumlara gidilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, İsmet Özel's“Bir Yusuf Masalı”is analyzed in terms of intertextual relations. The hypertextuality relation of“Bir Yusuf Masalı”that created on a folktale named“Hüsnü Yusuf”, reviewed along with the modern subjectivity characteristic of intertextuality and typical specialities of folktale. The“Transposition”situation that makes possible intertextuality as a fact in author-work affiliations, disregarded in the other Turkish literature studies which are based on same topic. Intertextuality notion mostly used for all textual similarities between literary Works because of that disregarding, So in this work, intertextuality notion associated with valid historicity in theory/praxis reflexivity and questioned its viability on folkloric narrations. This work additionally includes new generic inferences about folktale from uncovered ontic info and novitious significations in“Hüsnü Yusuf”tale which transpositioned and rewritten in“Bir Yusuf Masalı”.