Örgütsel sessizlik yabancılaşma ilişkisi: Çanakkale'deki orta ve büyük ölçekli oteller üzerine bir araştırma
Relation of organizational silence and alienation: Research upon midium and large scaled hotels in Çanakkale
- Tez No: 418095
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞULE AYDIN TÜKELTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 277
Özet
Örgütsel sessizlik ve yabancılaşma gerek işgörenler gerekse örgütler için oldukça farklı sorunlar meydana getirebilen bir durumdur. İşgörenlerin fikirlerini dışa vurmamaları, duygularını ve düşüncelerini dile getirmeyerek sessiz kalmaları, yine kendilerini örgütten soyutlayarak yabancı bireyler haline gelmeleri hem örgütün hem de işgörenlerin zarar görmesiyle sonuçlanacaktır. Buna göre yabancılaşmanın ve sessizliğin yaşandığı ortamlarda yalnızca işgörenin değil, örgütünde önemli ölçüde etkilendiğini söylemek mümkündür. Bu iki kavram örgütte telafisi oldukça zor olan hasarlara sebebiyet vermekle birlikte örgütsel değişim ve gelişimin önünde de önemli bir engeldir. Dolayısıyla örgütte endişe verici pek çok durum meydana getiren sessizlik ve yabancılaşma olguları araştırmaya değer bulunmuş ve söz konusu araştırma gerçekleştirilmiştir. Bu çalışma esas itibariyle; Çanakkale'deki orta ve büyük ölçekli otellerde çalışan işgörenlerin örgüte yabancılaşma durumları ile örgütte sessiz kalma davranışları arasında anlamlı bir ilişki bulunup bulunmadığını belirlemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Bu ana amaç doğrultusunda; işgörenlerin demografik özelliklerini belirlemeye yönelik hazırlanan bilgi formu, örgütsel yabancılaşma ölçeği ve örgütsel sessizlik ölçeğinden oluşan anket formu, uygulamaya katılmayı kabul eden orta ve büyük ölçekli otel çalışanlarına uygulanmıştır. Araştırma sonucunda elde edilen veriler SPSS (Statistical Package for Social Sciences) 13.0 programı aracılığıyla çözümlenmiş ve değerlendirilerek bir takım sonuçlara ulaşılmıştır. Buna göre; yabancılaşma ve sessizlik arasında ilişki bulunduğu, işgörenlerin yabancılaştığı buna bağlı olarak da örgüt içinde sessizleştikleri bulgusuna ulaşılmıştır. Dolayısıyla elde edilen sonuç itibariyle, işgörenlerin örgüte yabancılaşmalarının, örgütte sessiz kalma davranışları üzerinde etkili olduğunu söylemek mümkündür. Ayrıca işgörenlerin çeşitli özelliklerine göre, yabancılaşmalarında ve örgütte sessiz kalmalarında farklılık olduğu elde edilen bulgular arasında yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
Organizational silence and alienation are cases that can arrise various problems for both personnel and organizations. Personnel dont express their ideas, keep silent by not reflecting their feelings and thoughts, also become foreign individual by isolating themselves from organization. All of these are damage both organization and personnel. Accordingly in the occasions that exists alienation and silence not only personnel are affected but also organization substantially. Beside these two concept devastate the organization in irrevocabe way, they are obstacle against organizational alteration and development. Therefore silence and alienation that cause some worrying cases are thought to work on them worthwhile and this aforesaid research were done. Virtually this study aims to state that whether there is a meaningful relations between alination and being silent of personnels working at midium and large sized hotels in Çanakkale. In this direction, personnel working in middle and large sized hotels filled voluntarily this information sheet prepared to state the demographic spesifications of personnels and questionnaire for the scale of organizational alienation and organizational silence. Data obtained as results of this search were analysed via SPSS 13.0 (Statistical Package for Social Sciences) and reached conclusion with assessment. Hereunder it is concluded that there is a relation between alienation and silence. Personnels are becoming alien therefore silence is also observed. Consequently It is possible to say that being alien in organization affects the being silent in organization. Also there can be some differences accordingly people's characteristics.