II. Dünya Savaşı'nda büyük güçler ve Türkiye (1939-1945)
Great powers and Turkey i̇n World War II (1939-1945)
- Tez No: 418103
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İBRAHİM KAMİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 171
Özet
Bu çalışmada I. Dünya Savaşı sonrası imzalanan Versay Anlaşmasından doğan memnuniyetsizlikler nedeniyle çıkan II. Dünya Savaşını ve bu savaşın büyük güçleri arasındaki mücadeleler anlatılmakla birlikte, Türkiye'nin de savaş esnasındaki konumundan bahsedilmektedir. Her ne kadar savaşın başladığı nokta ilk başta Avrupa olsa da savaş kısa sürede tüm dünyaya yayılmış ve Türkiye'de bu olayın tam ortasında kalmıştı. Türkiye'nin ise böyle bir ortamda tek amacı tarafsız kalmak ve savaşı en az hasarla atlatmaktı. Ancak hem Müttefik devletler hem de Mihver devletleri Türkiye'yi kendi yanlarında savaşa sokmak için ciddi baskılar uyguluyordu. Bu yüzden de Türkiye savaşın sonuna kadar tarafsız kalabilmek için yoğun bir diplomasi trafiği sürdürmüştü.
Özet (Çeviri)
İn this study, Wolrd War II, emerged from the discantents about Versailles Treaty which was signed following World War I, and the battles among the Grand Allies of war were mentioned. Further, theposition of Turkey during the war also discussed. Even if the War First brokeout in Europe, it spread out across the World shortly and Turkey remained mid position. The country's only aim was to become neutral and get over the war with minimal loss. Nevertheless, not only the Alllies but also the Axis put pressure on the country in order to attract their own parts. Consequently, Turkey sustained intense diplomacy traffic till the end of the war.