İkinci Dünya Savaşı'nda Türkiye'de kadının günlük yaşamda yeri (1939-1945)
The woman's role in daily life during the Second World War (1939-1945)
  1. Tez No: 677642
  2. Yazar: FATMA POLAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DİLŞEN İNCE ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Cumhuriyet Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 200
Özet
İkinci Dünya Savaşı, savaşa fiilen dâhil olan tüm ülkelerde büyük bir yıkıcı etki bırakırken, savaşın ne galipleri ne de mağlupları bu sarsıcı etkiden kendilerini kurtarabilmiştir. Savaşla birlikte ülkelerin ekonomileri, alt yapıları, askeri güçleri tükenme noktasına gelmiş, savaşın doğasında yer alan yok etme, 1939 ile 1945 yılları arasında o ana kadar görülmemiş bir noktaya ulaşmıştır. Türkiye, İkinci Dünya Savaşı'na fiilen katılmayıp, 23 Şubat 1945 tarihinde savaş ilanı ile yetinmişse de İkinci Dünya Savaşı nedeniyle ülkede seferberlik ilan edilmiş ve erkekler silah altına alınmıştır. Erkek işgücünde meydana gelen daralma çocuk ve kadınların istihdamıyla kapatılmıştır. Kadın, askere giden kocasının yerine ya da maaşı evi geçindirmeye yetmeyen kocasına destek vermek amacıyla çalışmaya başlarken, kadının çalışma hayatına katılması ve savaşın olumsuz yanları evlenme ve boşanma oranlarını öylesine etkilemiştir ki, savaş yıllarının Cumhuriyet tarihinde o güne kadarki en yüksek boşanma oranına ulaştığı görülmüştür. Geçmişe nazaran daha fazla sayıda çocuk okula gitmek yerine çalışmak zorunda kaldığından aile ve anne desteğinden mahrum olan kalan bu çocuklar sokaklarda yaşamaya başlamıştır. Bu durum çocukların sadece sağlıklarının değil, sosyalleşme ve eğitim süreçlerinin de aksamasına neden olmuştur. İkinci Dünya Savaşı, Türkiye'de doğrudan insan ölümlerine yol açmasa da toplumun ciddi sosyal sorunlar yaşamasına neden olmuştur
Özet (Çeviri)
The Second World War had a devastating effect on all the countries which had crusaded into the war.Neither victory owners nor losers could save themselves from that traumatic effects. Because of the war, the economic conditions of the countries and military forces nearly came to an end.The destruction which was in the nature of war came to an unseen point between 1939 and 1945. Although Turkey hadn't crusaded actually into the Second World War, it was annaunced the involvement to the war on 23rd February in 1945. Due to the mobilisation a significant part of the men work force was mobilised,the decrease in the workforce was tried to work out by employing women and children.Woman had to substitute for her husband who had joined the army or started to work to provide financial support as her husband's wage wasn't enough The economic crisis because of the Second World War had an effect on rate of marriage and divorce. By analyzing the statistical data, it can be seen that the negative effects of the war destroyed the family life. During the war years, it was observed that the divorcement rate was the highest in the history of the republic. During The Second World War, the ones who were more affected were children. Comparing to the past, more children had to work instead of going to school. Children were deprived of family and mother support and had to work, also their health conditions worsened and their socialization and education process were delayed. Because of the increasing divorces, the women and the children had to take part in the working life and some of the children became orphans.