Türkiye'de karapara ile mücadele ve bankacılık sektörünün rolü
Fighting against dirty money in Turkey and the role of banking sector
  1. Tez No: 418106
  2. Yazar: ÖMER KÖKSAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL ORÇUN GÜNDÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Kamu Yönetimi, Banking, Public Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bankacılık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Karapara aklama, konusu suç teşkil eden faaliyetler sonucu elde edilen gelirlerin normal gelir görüntüsü vermek üzere çeşitli işlemlerden geçirilerek piyasaya sürülmesidir. Karapara aklama işleminde amaç yasa dışı faaliyetler sonucu kazanılan varlıkların gerçek kaynağını gizlemektir. Gerçek kaynağının gizlenmesinin sebebi ise tespit edilmesi durumunda paranın müsadere edilmesi ve sahibine hapis cezası veya adli para cezası verilme olasılığıdır. Yasadışı faaliyetlerin içerisinde yer alan uyuşturucu madde kaçakçılığı, kadın ticareti ve silah kaçakçılığı gibi toplumsal yapıyı derinden etkileyen suçlar karaparanın kaynağı açısından büyük bir önem arz etmektedir. Demokrasiyle yönetilen toplumların içinde faaliyet gösteren ve bu tür suçlarla hayatını idame ettiren, yeteri kadar güce ulaştığında ise devlete nüfuz ederek ülkeyi yönetmeye talip olan organize suç örgütlerinin can damarı karaparanın aklanması olarak kabul edilir.Bankaların karapara aklama suçu ile mücadeledeki rolü temel alınarak karapara aklamanın ne olduğu, aşamaları, etkileri, ve aklama ile mücadelede uluslararası işbirlikleri ile Türkiye'de aklama ile mücadelede mevcut durum çalışmada ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Money laundering refers to a process in which incomes obtained from criminal activities are placed on the market through various operations to appear to have been derived from legitamate sources. Purpose of money laundering activities is to hide the true source of the illegal acquired assets. The owner of the money needs to conceal the true source, because the money is confiscated and imprisonment or criminal fines can be given in case of detection. Money obtained from most illegal activities, including but not limited to drug trafficking, trafficking of women, weapon smuggling constitute 'dirty money'. Money laundering is the lifeblood of criminal organizations that need to clear dirty money to stay alive. As operating within democratic society, these criminal organizations consistently creates crimes, which deeply affect the social structure of the society.In this study, based on the role of banks in fighting against money laundering, definition of money laundering, its stages, affects, international cooperations combating money laundering, and current status quo in Turkey have been explained and discussed.