Türkiye'deki çalışmalar ışığında ve Kırgız tarihçilere göre Hokand Hanlığı
In the light studies on Turkey and according to Kyrgyz historians, Khanate of Kokand
- Tez No: 418118
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HASAN DEMİROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Hokand hanlığı Özbekistan, Kırgızistan ve Güney Kazakistan toprakları içinde yer almıştır. Özbek boyu Minglerin lideri olan II. Şahruh Fergana vadisinde kurduğu bağımsız bir hanlık olan Hokand Hanlığı, Ming hanedanlığından gelen hanların yönetiminde 1700'den 1876'ya kadar varlığını sürdürmüştür. Fergana vadisi, Margilan, Andican, Hokand ve Namangan vilayetlerinden oluşmaktadır. Hokand Hanlığı, Alim Han (1798–09), Ömer Han (1809–22), ve Muhammad Ali Han (1822–42) dönemlerinde siyasi güç ve bölgesel yayılma bakımından en iyi durumuna ulaştı. Hanlık, Taşkent, Hocent, Karategin, Darvaz, Kulob ve Oş şehirlerini topraklarına kattı. Ayrıca hanlar, Akmescid, Evliya Ata ve Pişpek'i de içine alan Kazak bölgelerinde ve bunların sınırlarında bir dizi güçlü kaleler inşa etmişlerdi. 19. yüzyılın ortalarında Çarlık Rusya'sı Merkezi Türkistan'ı işgal etmeye başladı. Rus birlikleri 1865 yılında Taşkent'i ve 1866 yılında da Hocent'i işgal etti. Bu büyük toprakların kaybı Hokand hanı Hüdayar Han'ı vergileri artırmaya zorladı ki bu da bazı feodal beylerin ve halkın arasında hoşnutsuzluğun artmasına neden oldu. Bu durum 1873-76 yıllarında Hokand isyanı ile sonuçlanmıştı. İki ayda Rus birlikleri isyancıları bastırdı. 1876 yılında Hokand Hanlığı ortadan kaldırılmış ve yerine Fergana vilayeti kurularak Rusya'nın Türkistan Genel Valiliği'nin bir parçası olmuştu.
Özet (Çeviri)
Khanate of Khokand is located within borders of Uzbekistan, Kyrgyzstan, Tajikistan, and south Kazakhstan. Shahrukh II, head of Uzbek tribe Minglar established an independent khanate in the Fergana valley. The khanate of Khokand existed as such from 1700 to 1876, under khans of the Ming dynasty. The Fergana valley made up by the vilayets of Margelan, Andizhan, Khokand and Namangan. The Kokand khanate attained its greatest political power and territorial expansion under the khans Alim Han (1800–09), Omar Han (1809–22), and Muhammad Ali Han (1822–42). The khanate annexed the cities of Tashkent, Khodzhent, Karategin, Darvaz, Kuliab, and Osh. Also the khans constructed a series of strong fortresses on their frontiers with the Kazakh domains, including Ak-Mechet, Aulie-Ata, and Pishpek. In the mid-19th century, Tsarist Russia began its occupy of Central Turkestan. On 1865, Russian troops occupied Tashkent, and on 1866, Khodzhent. The loss of these vast lands forced the ruler of the Kokand khanate, Khudayar Khan, to raise taxes, which led to increased discontent among the people and some feudal lords, resulting in the Kokand Rebellion of 1873-76. The uprising finally undermined the Kokand khanate from within. In two months, the Russian troops crushed the insurgents. On Feb. 19, 1876, the Kokand khanate was abolished and the Fergana Region was formed in its place, becoming part of the Turkestan Governor-Generalship of the Russia.