Edirne il merkezindeki spor organizasyonlarında görev yapan bireylerin zaman yönetimi tutum ve becerilerinin incelenmesi
A study of time management, attitudes and skills of individuals who participated in sport organizations
  1. Tez No: 418134
  2. Yazar: DAMLA ÖZSOY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İLHAN TOKSÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Rekreasyon Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Edirne'de yapılmakta olan organizasyonlarda görev almış kişilerin zaman yönetimi tutum ve becerilerinin incelenmesi, var ise aralarındaki anlamlı farklılıkların saptanması amaçlandı. Araştırma evrenini Türkiye'de farklı spor organizasyonlarında görev almış bireyler oluşturmaktadır. Örneklemi ise; Edirne merkezde organizasyonlarda görev alan 300 bireyden oluşmuştur. Araştırmaya esas olan veriler, Türkmen'(2005) tarafından geliştirilen“Zaman Yönetimi Anket Formu”aracılığıyla toplanmıştır. Kullanılan anket iki bölümden meydana gelmektedir. İlk bölümde bireylerin demografik özellikleri üzerinde durulmuştur. İkinci bölümde ise, zaman yönetimi tutum ve becerilerini belirlemeye yönelik sorular yer almaktadır. Araştırmada anket yolu ile sağlanan veriler SPSS 14.0 paket programı ile analiz elde edilmiş ve değerlendirilmiştir. Katılımcıların anket formundaki ifadeler karşısındaki tutumları, her bir soru için frekans dağılımı ve yüzde oranları dağılımı ile incelenmiştir. İstatistiki testlerden Mann-Whitney U Testi ile Kurskal-Wallis testleri ile test edilerek sonuçlar yorumlandı. Araştırmadaki likert maddelerine ilişkin Cronbach Alpha 0.921 olarak elde edildi. Bu elde edilen istatistik 0.50'den küçük olduğundan dolayı ankete katılanların bu maddelere ilişkin yargıları doğru kavradıkları ortaya konuldu. Araştırmamızda elde edilen Kaiser-Meyer-Olkin testinin p değeri 0.000 tespit edilmiştir. Bu sonuçlar doğrultusunda faktör analizinin yapılmasının uygun olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
It was aimed to examine the people's time management attitudes and skills who participated in organizations. The individuals who participated in different sorts organizations in Edirne constituted this research universe. 300 people who participated in organizations constituted the sample and the main data was gathered by“Zaman Yönetimi Anket Formu”(Time Management Questionaire Form) by Mutlu TÜRKMEN. The questionaire consists of 2 parts. The first part brings out the individual's demographical properties. In second part, the questionsare asked to understand the time management attitude and skills. In research, the data gathered by thequestionaire is analized and evaluated by SPSS 14.0 package program. The participants' attitudes against the expressions in thequestionaire form is examined with the frequency and percentage distribution of eachquestion. The results are in terpreted by testing Mann-Whitney U and Kurskal-Wallis tests. The Cronbach related to Likert materials was gained as Alpha 0.921 in research. The statistics gained were less than 0.50 so it was revealed that the participants comprehended the expressions related to these materials correctly. Value of Kaiser-Meyer-Olkin test gained in our research was determined 0.000. According to these results, it was approved that the factor analysis shouls be carried out.