Okul öncesi dönem çocuklarının bağlanma durumlarının incelenmesi
Examination of attachment status of preschool children
- Tez No: 418133
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE AHMETOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
Bu araştırmada, normal gelişim gösteren okul öncesi dönem çocuklarının bağlanma durumları ve bağlanma durumlarını etkileyen değişkenlerin incelenmesi amaçlanmaktadır.İlişkisel tarama türünde olan bu araştırmanın çalışma grubunu Tekirdağ ili Süleymanpaşa İlçesi Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bağlı bir anaokuluna devam eden, normal gelişim gösteren, 60-77 ay aralığındaki 78 çocuk oluşturmuştur. Araştırmada çocuklar ve ebeveynlere ait bazı demografik özellikler, çocukların ebeveynleriyle olan ilişkilerinin nitelikleri hakkında bilgi edinmek için ''Genel Bilgi Formu'' ve çocukların bağlanma durumlarını tespit etmek için Cassdiy (1988) tarafından geliştirilen ve Seven (2006) tarafından Türkçe'ye uyarlanan ''Tamamlanmış Oyuncak Bebek Ailesi Hikayeleri Ölçeği (TOBAH)'' kullanılmıştır. Araştırma kapsamında kullanılan Genel Bilgi Formu ile toplanan verilere ilişkin frekans, yüzdelik ve ortalama dağılımları bulunmuş, verilerin normal dağılıma uygunluğu Levene testi ile kontrol edilmiş ve normal dağılıma uygun olduğu belirlenmiştir. Verilerin istatistiksel analizinde grup sayısı iki ise t testi, üç ya da daha fazla ise tek yönlü varyans analizi kullanılmıştır. Elde edilen veriler SPSS 22.0 analiz programında analiz edilmiş, 0.05 manidarlık düzeyinde çözümlenmiştir. Araştırma sonucunda, 60-77 aylık çocukların toplam bağlanma puanı 21.38 olarak tespit edilmiştir. Kaçınma bağlanması gözlenen çocukların %53.8 ile en büyük grup olduğu, negatif bağlananlar %15.4 ve güvenli bağlananlar %30.8 olarak belirlenmiştir. Yani çocukların %69.2'sinin güvensiz, %30.8'inin ise güvenli bağlanma geliştirdiği saptanmıştır. Araştırma sonucunda 60-77 aylık çocukların bağlanma biçimleri cinsiyet değişkenine göre kızların lehine değişirken, kardeş sayısı, aile tipi, ailelerinin sosyo-ekonomik düzeyleri, annelerinin ve babalarının öğrenim durumları, annelerinin doğum sonrası çalışma durumu, çocukların 0-1 yaş aralığındayken bakımlarını üstlenen kişi, eğitim kurumuna başlama yaşları, anneleriyle ve babalarıyla fiziksel temas dereceleri, anneleriyle ve babalarıyla ilişki biçimleri, korktuklarında ilk sığındıkları kişi, annelerinin ve babalarının sıkıntılı oldukları durumlarda ebeveyne yaklaşma sıklıkları değişkenlerine göre değişmediği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The goal of this study is to study factors that influence attachment status of preschool children. Type of the study is relational screening and its sample comprise 78 typically developing children between 60-77 months who attend a Kindergarten affiliated to the Directorate of National Education in Süleymanpaşa district of Tekirdağ province. The obtained data about several demographic features of children and parents as well as the quality of their attachment through“General Information Form”and“Incomplete Doll Family Story Scale (IDFSS)”which was developed by Cassidy (1988) and adapted to Turkish language by Seven (2006). Data frequency, percentage and distribution were found with General Information Form and data was found typically distributed with Levene test. In statistical analysis, t test was used in cases where number of groups was two and one-way variance analysis in cases where it was three or higher. Data was analyzed in SPSS 22.0 at 0,05 significance level. Total attachment score of children aged 60-77 months was found 21.38 at the end of the study. Avoidant attachment was observed in 53,8 of children while 15,4% were negatively and 30,8% were securely attached. Thus, it was found that 69,2% of children were insecurely attached while 30,8% were securely attached. Study findings suggest that attachment level of children differed in favor of girls with regards gender while it did not differ in terms of other variables such as number of siblings, family type, socio-economic status of families, post-natal working status of mothers, caretaker person between 0-1 ages, age of schooling, level of physical contact with parents, type of relations with parents, the first person they shelter when frightened and how often they approach troubled parents.