Küresel tüketim kültürünün küresel pazarlarda tüketicilerin satın alma eğilimine etkisi
The effect of global consumer culture to the consumers' purchase tendency in the global markets
- Tez No: 418135
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE AKYOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 177
Özet
Bu çalışmada tüketicilerin küresel tüketim kültürü düzeyleri ile küresel ya da yerel pazarlara konu olan mal ve hizmetleri satın alma eğilimleri arasında ilişki bulunup bulunmadığı araştırılmıştır.Çalışma teori ve uygulama olmak üzere iki kısımdan oluşmaktadır. Teorik kısım, iki bölüm halinde ele alınmıştır; birinci bölümde kültür, kültüre ilişkin tanımlamalar ve küresel tüketim kültürü; ikinci bölümde ise küresel pazarlama, küresel pazarlama kararlarını etkileyen çevresel faktörler, küresel pazarlarda tüketici davranışları ve kültürün pazarlama çevresi içerisindeki önemi ele alınmıştır. Uygulama kısmında ise Trakya bölgesinde yaşayan tüketicilerin küresel tüketim kültürü düzeylerini ve satın alma eğilimlerini belirlemeyi amaçlayan anket çalışmasına yer verilmiştir. Anket soruları üç bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde küresel tüketim kültürü ölçeğine dayalı sorular yöneltilmiştir. Anketin ikinci bölümünde satın alma eğilimi üzerinde etkili olan faktörlerin belirlenmesine yönelik sorular sorulmuştur. Anketin son bölümü ise katılımcıların demografik özelliklerini belirlemeye yönelik sorulardan oluşmaktadır. Anket sorularına verilen cevapların analiz sonuçlarına göre, katılımcıların küresel tüketim kültürü düzeyinin Kozmopolitlik ve Çok Uluslu İşletmelerin Pazarlama Faaliyetlerine Maruz Kalma boyutlarına katılımlarının ortalamanın biraz üzerinde olduğu görülürken diğer 5 boyutta düşük katılım gösterilmiştir. Buna göre, anketin uygulandığı tüketicilerin küresel tüketim düzeylerinin düşük olduğu ortaya çıkmaktadır. Araştırma konusuyla ilgili daha önce yapılan benzer çalışmalar kısıtlı olmakla beraber, farklı zaman ve kitleler üzerinde yapılan belli başlı çalışmalarda aynı sonuçlara ulaşılmış, Türk tüketicisinin küresel tüketim kültürüne yeterince sahip olmadığı saptanmıştır. Araştırmanın sonuç kısmında, küresel işletmelerin pazarlama yöneticilerine, Türk pazarlarına girerken kültürel farklılıkları gözeterek pazarlama karması programında uyarlama yapmaları, pazarlama stratejilerinde yerel kültür unsurlarının etkilerini göz ardı etmemeleri önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study researches if there is a relation between consumers' global consumption levels and their tendencies to buy goods and services which are subject to global and local markets. The study consists of two parts as theory and application. Theory part covers two sections. In the first section culture, definitions related to culture and cultural consumption culture; and in the second section global marketing, environmental factors that affect global marketing decisions, the importance of consumer behaviour and consumer culture in global markets for marketing environment are covered. In the application part, a questionnaire study is presented which aims to reveal global consumption culture levels and buying tendencies of consumers who live in the Thrace region. The survey questions consist of three parts. Questions in the first part are based on a global consumer culture scale. In the second part, questions are asked to determine the factors which might affect buying tendency. Final part of the survey consists of questions that are asked to determine participants' demographical characteristics. According to the analysis of the answers of the survey, it has been revealed that participants global consumer culture level and their participation to the dimension of Cosmopolitanism and Exposure to Marketing Activities of MNC's are slightly above average and participation in other five dimensions is too low. Therefore, the study shows that global consumer level of participants in the study is low. Although the number of previous studies on the subject is limited, same results have been obtained in some prominent studies that are conducted at different times on different mass of people and it has been detected that Turkish consumers do not have adequate global consumer culture. In the conclusion part, it is suggested for marketing managers to revise and modify their marketing mix programme by taking cultural differences into consideration before they enter into the Turkish markets and not to disregard the effects of local cultural elements on marketing strategies.