Öğretmenlerin örgütsel destek ve örgütsel özdeşleşme düzeyleri ile insiyatif iklimi arasındaki ilişki
Relationship between teacher views on levels of organizational support-organizational identification and climate of initiative
  1. Tez No: 418163
  2. Yazar: SEVGİ TAŞKIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞENAY SEZGİN NARTGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 209
Özet
Bu çalışmanın amacı ortaöğretim okullarında görev yapan öğretmenlerin, örgütsel destek, örgütsel özdeşleşme ve insiyatif iklimi düzeylerine yönelik görüşleri tespit edilerek, öğretmenlerin demoğrafik özelliklerine göre öğretmenlerin örgütsel destek, örgütsel özdeşleşme ve insiyatif iklimi düzeyleri arasında anlamlı fark olup olmadığını ve öğretmenlerin insiyatif iklimi ile örgütsel destek ve örgütsel özdeşleşme düzeyleri arasında anlamlı ilişkinin olup olmadığını saptamaktır. Bu araştırma ile ilgili veriler 2014–2015 eğitim öğretim yılında Bolu ili Anadolu liselerinde görev yapmakta olan (n=240) öğretmenden toplanmıştır. Bu çalışma ile ilgili nicel veriler Derinbay (2011) tarafından geliştirilen Örgütsel Destek Ölçeği (ÖDÖ) , Loga (2003) tarafından Türkçe'ye uyarlanmış olan Örgütsel Özdeşleşme Ölçeği (ÖÖÖ) ve Kurt, Duyar ve Yakut (2015) tarafından Türkçe'ye çevrilmiş olan İnsiyatif İklimi Ölçeği ile toplanmıştır. Veriler SPSS 20 paket programı ile çözümlenmiştir. Verilerin analizinde frekans, yüzde, ortalama, standart sapma, Kruskal Wallis, Mann Whitney U ve Spearmen Sıra farkları Korelâsyon testleri kullanılmıştır. Araştırmaya ilişkin bulgulardan bazıları şunlardır: Öğretmenlerin örgütsel destek, örgütsel özdeşleşme ve insiyatif iklimi düzeylerine yönelik görüşleri incelendiğinde, örgütsel özdeşleşme ve insiyatif iklimi düzeylerine ilişkin görüşleri“kararsızım”düzeyinde, örgütsel destek düzeyinin alt boyutlarından olan öğretimsel destek ve adalet destek boyutlarında“katılıyorum”, yönetsel destek boyutlarında ise“Kısmen'' düzeyinde görüş bildirmektedirler. Benzer şekilde öğretmenlerin örgütsel desteğin alt boyutlarında ve toplam ölçekte görüşleri ise ”katılıyorum" düzeyinde olduğu görülmektedir. Öğretmenlerin örgütsel destek, örgütsel özdeşleşme ve insiyatif iklimi düzeylerine ilişkin görüşleri demografik bilgilere göre anlamlı fark olup olmadığı incelenmiş, buna göre örgütsel destek, insiyatif iklimi düzeylerinde ve örgütsel desteğin tüm alt boyutlarında, cinsiyet, medeni durum, eğitim durumu, mesleki kıdem, yaş, sendika değişkenine göre anlamlı fark bulunmamıştır. Diğer taraftan öğretmenlerin örgütsel özdeşleşme düzeyine ilişkin görüşleri, cinsiyet, medeni durum, mesleki kıdem, sendika değişkenine göre anlamlı fark bulunmazken, yaş ve eğitim durumu değişkenine göre ise anlamlı fark ortaya çıkmıştır. Öğretmenlerin insiyatif iklimi ile örgütsel destek ve örgütsel özdeşleşme düzeyleri arasında anlamlı ilişkinin olup olmadığı incelenmiş, buna göre öğretmenlerin insiyatif iklim düzeyi ile örgütsel özdeşleşme, örgütsel destek ve örgütsel desteğin alt boyutlarından olan destek toplam, destek yönetsel ve destek adalet düzeyleri arasında düşük düzeyde pozitif yönde anlamlı bir ilişki olduğu sonucuna ulaşılırken, öğretmenlerin insiyatif iklimi ile örgütsel desteğin alt boyutlarından öğretimsel destek düzeyleri arasında ilişki ortaya çıkmamıştır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to identify secondary education institution teachers' views on the levels of organizational support and organizational identification and the climate of initiative , to determine whether there were significant relationships in teachers' organizational support, organizational identification and the climate of initiative levels based on their demographic characteristics and to identify any significant differences between teachers' climate of initiative and their organizational support and organizational identification levels. Data for this study were collected from teachers (n=240) employed at the Anatolian High Schools in Bolu province in 2014-2015 academic year. Quantitative data for this study were collected via Organizational Support Scale (SAS) developed by Derinbay (2011), Organizational Identification Scale (OIS) adapted to Turkish by Loga (2003) and Climate of Initiative Scale translated into Turkish by Kurt, Duyar and Yakut (2015). Data were analyzed with SPSS 20 software. Frequencies, percentages, means, standard deviation, Kruskal Wallis, Mann Whitney U and Spearman Rank Correlation Test were used in data analysis. Some of the findings related to this study are as follows: Examining teachers' views on the levels of organizational identification, organizational support and climate of initiative showed that they were“undecided”about their views on organizational identification and climate of initiative levels; they“agreed”to the statements related to instructional support and justice support dimensions which are the sub dimensions of organizational support and they“partially agreed”to statements related to administrative support. Similarly, teachers were found to“agree”to statements related to the sub dimensions of organizational support and the total scale. It was investigated to determine whether teachers' views on the levels of organizational support, organizational identification and climate of initiative significantly differed based on demographical characteristics and it was found that gender, marital status, level of education, seniority, age and the preferred union did not generate significant differences on the levels of organizational support and climate of initiative levels and in all the sub dimensions of organizational support. While teacher views did not present any significant differences in terms of their organizational identification levels based on gender, marital status, seniority and the preferred union, age and level of education were found to create significant differences. It was examined to see whether there were significant relationships between teachers' level of climate of initiative and their organizational support and organizational identification levels and a low level, positive and significant relationship was observed between teachers' level of climate of initiative and their organizational support, organizational identification levels and total support, administrative support and justice support sub dimensions of organizational support. However, no relationships were found between teachers' climate of initiative and instructional support levels, a sub dimension of organizational support