MEB taşra örgütündeki maarif müfettişleri ve yöneticilerin görev tanımları ve hizmet içi eğitim ihtiyaçlarının belirlenmesi
Job definitions and determination of in-service training needs of supervisors and administrators at MoNE sub-provincial organization
- Tez No: 418185
- Danışmanlar: PROF. DR. YÜKSEL KAVAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Ekonomisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 203
Özet
Bu araştırmada, Millî Eğitim Bakanlığı (MEB) taşra örgütünde görev yapan maarif müfettişleri ve yöneticilerin görev tanımları ve bu görevlerine yönelik hizmet içi eğitim (HİE) ihtiyaçlarının çeşitli değişkenler (cinsiyet, yaş, görev, görev yapılan eğitim kademesi, mesleki kıdem) ve temalar göz önünde bulundurularak belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırma beş bölümden oluşmaktadır:Birinci bölümde; HİE faaliyetinin önemi açıklanmış, MEB il ve ilçe Milli Eğitim Müdürlüğü (MEM) yapıları ve bu yapıda yer alan yöneticilerin görevleri belirlenmiştir. Araştırmanın ikinci bölümünde; ulusal ve uluslararası düzeyde gerçekleştirilen çalışmalar incelenmiştir. Alanyazın taraması/incelemesi yapılan bu bölümde yönetim kadrolarının eğitim ihtiyacının belirlenmesine yönelik yapılan çalışmalar araştırmamız kapsamında değerlendirilmiştir. Çalışmanın üçüncü bölümünde; araştırmanın modeli, evren, örneklem, veri toplama aracı, verilerin toplanması ve verilerin çözümlenmesi hakkında bilgi verilmiştir. Maarif müfettişi ve şef kadrosunda çalışanların mevzuattan gelen HİE ihtiyaçlarını belirlemeye dönük betimsel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın dördüncü bölümünde; elde edilen bulgular ve bulgular ile ilgili değerlendirmeler yapılmıştır. Maarif müfettişlerin öğretim materyalleri, eğitim-öğretim süreç ve uygulamaları, izleme-değerlendirme, denetim hizmetleri, rehberlik hizmetleri, yetiştirme ve araştırma-geliştirme boyutundaki görevlerine yönelik eğitim ihtiyaçları ile diğer görevler altında belirtilen eğitim ihtiyaçlarına ilişkin bulgular değerlendirilmiştir. Şeflerin eğitimi geliştirme, eğitim kurumları, öğrenci ve izleme-değerlendirme boyutundaki görevlerine yönelik eğitim ihtiyaçları ile diğer görevler altında belirtilen eğitim ihtiyaçlarına ilişkin bulgular değerlendirilmiştir. Son bölümde; araştırmada elde edilen bulgulara dayalı olarak ulaşılan sonuçlar yer almaktadır. Araştırma sonucunda; maarif müfettişleri ve şef'lerin mevzuattan gelen görev tanımlarının, yaptıkları işler ile tam uyumlu olmadığı, iş analizine dayalı görevlerin belirlenmediği, görevli olduğu işler ile ilgili eğitime ihtiyaçları olduğu ve ilgili mevzuatın iş analizi yapılarak güncellenmesi gerektiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this research, it is aimed to detect job definitions and in-service training needs of inspectors and administrators working in sub-provincial organization of The Ministry of National Education (MoNE) related to their inservice training regarding various variables (gender, age, duty, for which education level the worker is laboured, professional seniority).The research is composed of five sections:In the first section: the importance of inservice activities is explained, MoNE provience and district structures and the duties of The Administrators of MoNE are set. In the second section of the research; researchs on national and international levels are inspected. In this section of literature review, the studies for designating the educational needs of the administrative staff are examined in the context of our research. In the third section of the research; the model of the research, the universe, paradigm, means of data collection, data collection and data resolution stages are given. Descriptive review model is used in order to detect the inservice needs of the Learning Inspector and Chief staff. In the fourth section of the research; obtained findings and evaluations relevant to the findings are performed. The findings related to the educational needs of the Learning Inspectors towards the extent of 'education materails', 'education process and applications', 'monitoring and evaluation', 'monitoring services', 'guidance services', 'training' and 'research and development' duties along with other duties under defined education needs, are evaluated. The findings related to the educational needs of Chiefs oriented towards the duties in the extent of 'enhancement of education', 'education institutions' and 'student and monitoring-evaluation' along with other duties under defined educational needs, are evaluated. In the last section; the findings obtained in the research and the results are presented which are based on the the evaluation of the findings. The recommendations sourced from the findings are likewise presented. As the result of the research; it is concluded that the duty/job definition of the Learning Inspectors and the Chiefs originating from the regulations are not totally in conformance with the labour provided, there is need for training related to the duties they are responsible for and the relevant regulation ought to be updated by duty/job analysis.