Fizik öğretiminde akıllı tahta kullanımının öğrenci başarısına etkisinin araştırılması
Investigating of the effects on the student success by using smart board in physics teaching
- Tez No: 418250
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM KARAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışma akıllı tahta kullanımının öğrenci başarısına etkisini araştırmak için yapılmıştır. Araştırma, 2014-2015 Eğitim Öğretim yılında Bursa ili Kestel ilçesindeki Kestel Anadolu İmam Hatip Lisesi 10/B ve 10/C sınıflarında okuyan 38 ( 19 deney, 19 kontrol ) öğrenci ile yürütülmüştür. Sınıflardan 10/C sınıfı deney, 10/B sınıfı kontrol grubu olarak belirlenmiştir. Seçilen grupların her ikisine de dersler 5E modeli kullanılarak anlatılmış, deney grubunda akıllı tahta kullanılırken, kontrol grubunda klasik tahta kullanılmıştır. Deneysel nitelikli bu çalışmada, deney ve kontrol gruplu ön test son test araştırma deseni kullanılmıştır. Araştırma optik ünitesinde bulunan yansıma, çukur ayna ve tümsek ayna konularını kapsamaktadır. Veri toplama aracı olarak 25 sorudan oluşan bir başarı testi tüm öğrencilere ön-test ve son-test olarak uygulanmıştır. Veriler SPSS for windows 15.0 paket istatistik programı ile analiz edilmiştir. Uygulama 3 hafta 12 ders saati sürmüştür. Araştırmada elde edilen veriler incelendiğinde istatistiksel olarak deney grubunun daha başarılı olduğu tespit edilmiştir. Sonuç olarak, Fizik öğretiminde akıllı tahta kullanımının öğrencilerin başarılarını daha olumlu etkilediği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study was performed to investigate the effects on student success by using smart board. The study was carried out by 38 student (19 control, 19 experimental subject) who study at class 10/B and 10/C in Kestel Anadolu İmam Hatip Lisesi, Kestel, Bursa. Class 10/C was used as experimental group and class 10/B was used as control.Lessons are given both of the two group by 5E education model, smart board was used at experimental group and classic board was used at control group. In this experimental study, pre test and final test investigation pattern was used with both experimental and control group. Investigation include reflection on optic unit, concave mirror and convex mirror subjects. A success test include 25 question was performed to students as pre –test and final-test. The data was analysed by SPSS for Windows 15.0 statistics package software. The study was continued 3 weeks 12 lesson hours. When the data was analysed statistically, it was shown that the experimental group was more successful than control. As a result, it was shown that using smart board in physic teaching effected student success positively.