Ergenlerin sosyal medya tutumlarının kişisel gelişimleri üzerine etkileri
The impact of social media behaviors to adolescents' personal development
- Tez No: 418273
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM ÇAPAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nişantaşı Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
İletişim insanlığın var olduğu günden beri devam eden bir olgudur. İnsanlar iletişim kurmak için farklı yollar kullanmışlardır. Günümüzde en yaygın olarak kullanılan iletişim araçlarının başında erişimi kolay ve rahat olan internet gelmektedir.İnternet kullanımının her geçen gün artması ile yeni iletişim teknolojileri de yaygınlaşmıştır. Sosyal medya da yaygın olarak kullanılan bir iletişim aracıdır.Dünyanın her yerinde her yaştan, her cinsiyetten sosyal medya kullanıcısı vardır. Sosyal medya kullanımı gençler arasında da oldukça yaygındır. Bu tezde kişilik gelişiminin en önemli dönemi olarak ifade edilen ergenlik dönemindeki bireylerin kişisel gelişimleri, değişimleri ve sosyal medya tutumları arasındaki ilişki ortaya konulmaya çalışılmıştır. Tezin birinci bölümünde kuramsal bir çerçeve çizilmiş, ergenlik, sosyal medya ve kişilik gelişimi ile ilgili genel bilgiler verilmiştir. İkinci bölümde ise 14 ve 18 yaş arasındaki ergenlerle yapılan sosyal medyanın kişisel gelişime etkilerini araştıran anket çalışmasının analiz ve bulguları yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
Communication is an ongoing fact since the beginning of humanity. People have used different ways to communicate. Today, by being convenient and easy to reach, internet is the most widely used communication tool of all. Day by day with the increasing usage of the Internet, new communication technologies have become available and widespread. Social media is one of those widely used communication tools. From all ages and from both sexes there are social media users from all around the world. Social media is also very popular among teenagers. In this thesis, studied to reveal the relationship between personality development and formation with social media behaviours on the individuals who are on their adolescence period which is expressed as the most important period of personal development. On the first part of this thesis, a theoretical framework drawn and general informations given about the adolescence, social media and personality development. Second part of the thesis covers the research about the analysis and the findings of a survey study among 14 and 18 years old teenagers to explore the impact of social media to personal development of adolescents.