Üstün ve normal zekalı öğrencilerin öğrenmeye ilişkin tutumlarının karşılaştırılması
Comparison of gifted and normal students learning attitudes toward retarded
  1. Tez No: 418274
  2. Yazar: SEVAL GÖZETEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ HAYDAR ŞAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nişantaşı Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışmanın amacı, üstün ve normal zekaya sahip olan ortaokul öğrencilerinin öğrenmeye ilişkin tutumlarının karşılaştırılmasıdır. Bu amaçla, İstanbul ilindeki MEB'e bağlı okullarda eğitim gören 101 üstün zekaya sahip olan ve 100 normal zekaya sahip olan 201 ortaokul öğrencisi ile karma araştırma deseninde bir çalışma yürütülmüştür. Veri toplama aracı olarak Kara (2010) tarafından geliştirilen“Öğrenmeye İlişkin Tutum Ölçeği”kullanılmıştır. Öğrenmeye İlişkin Tutum Ölçeği 40 sorudan oluşmaktadır ve beşli likert tipi cevap sistemine sahiptir.Bu araştırmadaki veri toplama aracı“Öğrenmeye İlişkin Tutum Ölçeği”dir, ayrıca kişisel bilgilerin yer aldığı bir bölüm de bulunmaktadır. Öğrencilerin ad-soyad, cinsiyet ve sınıf düzeylerini öğrenmek amacıyla kişisel bilgi formu kullanılmıştır. Kara (2010) tarafından geliştirilen“Öğrenmeye İlişkin Tutum Ölçeği”üç boyutludur. Ölçekte yer alan alt boyutlar; öğrenmenin doğası, öğrenmeye ilişkin beklentiler, öğrenmeye ilişkin kaygılar ve öğrenmeye açıklık şeklindedir. Ölçek toplamda 40 maddeden oluşan ve beşli Likert tipi bir ölçektir. Hiç Katılmıyorum ile Tamamen Katılıyorum arasında değerlendirmelerle cevaplanmaktadır. Ölçeğin güvenirliliği açısından Cronbach Alpha hesaplamaları yapılmıştır. Belirlenen dört alt boyuttaki analiz sonucunda 40 maddenin yer aldığı bir ölçek elde edilmiştir. Bu ölçeğin iç tutarlılık katsayısı“.73”, test tekrar test korelasyon katsayısı ise“.87”olarak ifade edilmiştir. Bu değerler, ölçeğin öğrencilerin öğrenmeye ilişkin tutumlarını ölçmede geçerli bir ölçme yapabileceğinin kanıtı olarak kabul edilmiştir. Bu araştırma, üstün zekalı öğrencilerin öğrenmeye ilişkin tutumlarının değerlendirilip eğitimcilerin, bu konuda araştırma yapan kişiler tarafından daha iyi tanınmasını; bu öğrencilerin eğitimine ilişkin belirli önlemlerin alınmasını ve öğrenmeye ilişkin tutumlarda normal zekalı öğrencilerle karşılaştırılarak oluşabilecek farkların ortaya konulabilmesini amaçlanmaktadır.Araştırma üstün zekalı öğrenciler hakkında detaylı bilgiler elde edilmesiyle onlara karşı verilmesi gereken özel eğitimin niteliklerinin belirlenmesi açısından önemlidir. Zira üstün zekalı öğrencilerin standart eğitim-öğretim müfredatı ile eğitime tabi tutulması bir takım sorunlara neden olabilecektir. Günümüzde en önemli sermayenin bilgi sermayesine yani beşeri sermayeye dayalı olması nedeniyle çalışma bu anlamda önemlidir. Sonuç olarak normal zekaya sahip ortaokul öğrencilerinin öğrenmeye ilişkin daha fazla kaygı yaşadıkları, üstün zekalı öğrencilerin ise hem öğrenmeye daha açık oldukları hem de öğrenmeye ilişkin beklentilerinin daha yüksek olduğu bulunmuştur. Ayrıca üstün ve normal zekaya sahip öğrencilerin öğrenmeye ilişkin tutumlarının sınıf düzeyine ve cinsiyete göre farklılaşmadığı da bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to compare the attitudes of secondary school students who excel in learning and have normal intelligence. To this end, studying in schools affiliated to the Ministry of Education in the province of Istanbul 101 and 100 which have superior intelligence work in research design mixed with 201 secondary school students was conducted with normal intelligence. Kara(2010) as a data collection tool“Developed by Attitudes on Learning”is used. Attitudes on Learning consists of 40 questions and has a five-point Likert-type response system.Data collection tool in this study, the“Attitude Scale Towards Learning”, also there is a section of the personal information. Students first and last name, gender, and class in order to learn their level of personal information in the form has been used. Kara(2010) developed an attitude scale towards learning three-dimensional. The scale is located on this sub-dimension; the nature of learning, learning expectations, learning about your concerns, and openness to learning is shaped. The scale consists of 40 items and five point likert type scale. Never are answered with completely disagree with agree between evaluations. The reliability of the scale in terms of cronbach's Alpha were calculated. Four Designated sub-dimension scale were obtained as a result of the analysis in item 40. The internal consistency coefficient of this scale“.73”, the test-retest correlation coefficient“.87”are expressed as. These values scale to measure attitudes toward the learning of all students as proof that you can make a valid measurement has been accepted. This research evaluated attitudes towards the learning of gifted students and educators, better recognition by those engaged in research on this topic; specific measures in relation to the education of these students by comparing students attitudes towards learning in retarded and normal differences that may occur, it is intended to be laid out. Research special education gifted students should be given detailed information about the characteristics of that against them for acquiring the important for the determination of. Because gifted students the standard academic curriculum with a training team will be able to cause problems. Today, the most important capital knowledge capital, human capital is important in this sense because it is based on work. As a result, experienced more anxiety towards the learning of secondary school students of normal Intelligence, they were both more open to learning about gifted students and learning and it was found that expectations were higher. Also superior with normal intelligence and attitudes toward the learning of all students according to grade level and gender were found which reveal a difference.