Engellilerde affetme ve yaşam kalite düzeylerinin farklı değişkenlere göre incelenmesi
İmpared 'Quality of life' and 'Forgiveness of'' examination according to different variables
  1. Tez No: 418283
  2. Yazar: ESİN TÜCCAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ HAYDAR ŞAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nişantaşı Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Doğuştan veya sonradan herhangi bir hastalık veya kaza sonucu bedensel, zihinsel, ruhsal, duygusal ve sosyal yetilerini çeşitli derecelerde kaybetmiş, normal yaşamın gereklerine uyamayan, günlük gereksinimlerini karşılama güçlükleri olan korunma, bakım, rehabilitasyon, danışmanlık ve destek hizmeti alan kişilere engelli denilmektedir.Engellileri tanımaya yönelik son yıllarda yapılan çalışmaların sayısının artması sevindiricidir. Bu çalışmada engellilerin“Yaşam Kaliteleri”ve“Affetme”düzeylerini, cinsiyet, engel türü, eğitim durumu, engel derecesi ve çalışma durumu değişkenlerine göre incelenmiştir. İlişkisel tarama yöntemi ile gerçekleştirilen çalışmada araştırma evreni İstanbul ilindeki engellilerden oluşmaktadır. Örneklemi ise; bu engellilerden tesadüfi örnekleme yöntemiyle farklı engelli türleri arasından seçilen 300 engelli bireyden oluşmaktadır.Araştırmada veri toplamak amacıyla;“Heartland Affetme Ölçeği”ve“Yaşam Kalite Ölçeği”uygulanmıştır.Araştırma sonucunda elde edilen bulgulara göre; engel türüne göre, ortopedik engellilerin,“Affetme”puanları diğer engel gruplarına göre düşük bulunurken, süreğen engellilerin,“Yaşam Kalite”puanları da, diğer engel gruplarına göre daha düşük bulunmuştur. Engellilerin, eğitim düzeyleri ve çalışma durumlarına göre“Yaşam Kaliteleri”artmakta, fakat“Affetme”davranışlarında anlamlı bir fark bulunmamaktadır.
Özet (Çeviri)
Disability is the state of people who have lost some physical, mental, spiritual, social, emotional, skills in various degrees and are in incapacity to complete the requirements of normal life and need protection, rehabilitation, therapy and counselling.The increasing number of studies in recent years to recognize people with disability are encouraging. We try by this study to define the well-being degree and forgiveness state of disabled people according to their kind and degree of ability to work, disability, gender, educational status.Heartland forgiveness Scale end Life Quality Scale were applied to speech/hearing, visually and continuous disabled people in İstanbul province. According to the findings the disabilities bygender and levels of disabilities,“forgiveness”and“Quality of life”there were no significant difference between. According to the disability, orthopaedic disabled forgiveness scores compared to the other disability groups were found lower. Quality of life scores were significantly lower than in continuous disabled than other disability groups. According to the education level and work status of disabled people, the life quality increase. But there is no meaningful difference on forgiveness behaviour